افسردگی چیست؟

احساس ناراحتی کردن، بخشی عادی از زندگی هر انسانی است، اما وقتی این احساس با احساساتی مثل ناامیدی و یأس درگیر می شود و بعد از گذشت مدتی نیز خود به خود برطرف نشود، ممکن است نشان دهنده وجود بیماری افسردگی در شما باشد. اما موضوع مهمی که نیاز است در ارتباط با این بیماری به خاطر داشته باشید این است که، احساس درماندگی و ناامیدی شما، علائم افسردگی هستند؛ نه واقعیت اصلی زندگی شما و شما به راحتی می توانید آن ها را از بین ببرید و شکست دهید.

افسردگی می تواند طرز فکر و احساس شما به موضوعات مختلف را نیز تغییر دهد و حتی می تواند عملکرد شما را در فعالیت های روزانه تان مثل توانایی شما در انجام کار ها، مطالعه کردن، غذا خوردن، خوابیدن و حس لذت بردن از زندگی تان را کاملاً مختل کند.

اگر این بیماری افسردگی در افراد بیمار درمان نشود، می تواند به یک وضعیت سلامتی جدی و حیاتی تبدیل شود.

افسردگی نیز مانند همه ی اختلالات و مشکلات انسان، دارای علائمی است که شما می توانید در صورت مشاهده این علائم در خود و یا اطرافیانتان، به نزد یک پزشک بروید تا این بیماری را درمان کنید. در ادامه ما به بررسی ۵ مورد از اصلی ترین علائم افسردگی می پردازیم.

افسردگی می تواند طرز فکر و دیدگاه شما به موضوعات مختلف را تغییر دهد

علائم افسردگی

 1. از بین رفتن علاقه

از بین رفتن حس علاقه و یا کناره گیری از فعالیت هایی که قبلاً منتظر فرا رسیدن آن ها بودید مثل ورزش کردن، بیرون رفتن با دوستان و خانواده و… به عنوان یکی از نشانه ها و علائم افسردگی اساسی به شمار می رود. افسردگی می تواند حس لذت بردن از چیزهایی را که قبلا به شما حس خوب می دادند، بگیرد.

 1. حس خستگی زیاد و مشکلات خواب

بخشی از عللی که ممکن است شما از انجام کارهایی که قبلا از آن ها لذت می بردید، در بیماری افسردگی، دست بردارید، این است که شما احساس خستگی و ملالت زیادی می کنید. بیماری افسردگی اغلب اوقات با کمبود و کاهش انرژی و احساس خستگی و خواب آلودگی شدید همراه است. که می تواند یکی از فرسایشی ترین علائم افسردگی باشد. این حس خستگی زیاد بیشتر اوقات منجر به خوابیدن بیش از اندازه در طول روز می شود.

 1. اضطراب

در حالی که مطالعات و شواهد علمی ای مبنی بر اینکه که افسردگی باعث به وجود آمدن اضطراب می شود وجود ندارد، ولی این دو حالت اغلب اوقات همراه یک دیگر اتفاق می افتند. علائم اضطراب ناشی از افسردگی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عصبی بودن در اکثر مواقع، داشتن حس بی قراری و یا احساس تنش
 • احساس خطر، وحشت و یا ترس کردن
 • افزایش سریع ضربان قلب
 • تنفس های سریع و پی در پی
 • تعریق شدید
 • لرزش بدن و یا لرزش ماهیچه ها
 • مشکل در تمرکز کردن و یا تفکر واضح در مورد مسائلی به جز مسئله ای که نگران آن هستید

عصبی بودن در اکثر مواقع می تواند یکی از علائم اضطراب ناشی از افسردگی باشد

 1. عوض شدن و تغییر حس اشتها و کاهش یا افزایش وزن

افزایش یا کاهش وزن و اشتها در افراد، می تواند یکی از علائم افسردگی باشد. این تجربه در هر فرد مبتلا به افسردگی نسبت به فردی دیگر می تواند بسیار متفاوت عرضه شود. در برخی از افراد اشتها افزایش پیدا می کند و در نتیجه آن وزن آن ها نیز بیشتر می شود، در حالی که در برخی دیگر برعکس این اتفاق ممکن است پیش بیاید و وزن فرد مبتلا به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

یکی از نشانه هایی که می توان بررسی کرد که آیا تغییرات رژیم غذایی یک فرد با بیماری افسردگی ارتباط دارد یا نه، این است که ببینیم آیا این رژیم او عمدی است یا خیر. اگر این رژیم عمدی نباشد، ممکن است به این معنی باشد که این افزایش یا کاهش وزن او ناشی از وجود بیماری افسردگی در او است.

 1. داشتن چشم انداز ناامید نسبت به زندگی و آینده

بیماری افسردگی اساساً یک اختلال در وضع روحی افراد است که به طور کلی می تواند بر احساس شما در مورد چشم اندازتان به زندگی و آینده تان تأثیر به سزایی بگذارد. داشتن یک چشم انداز ناامید یا ناراحت و به دور از حس مثبت به زندگی یکی از شایع ترین علائم افسردگی به شمار می رود.

علائم افسردگی

علائم افسردگی

داشتن یک چشم انداز ناامید به آینده، یکی از علائم و عوارض بیماری افسردگی

از احساسات دیگری که این بیماری و داشتن یک چشم انداز ناامید به زندگی، به شما ممکن است تلقین کند، حس بی ارزش بودن، نفرت از خود و یا حس گناه می باشد. افکار متداولی که ممکن است در این شرایط به دنبال فرد بیاید را می توان با عبارات و سوالات “آیا همه این اتفاقات تقصیر من است؟” یا “هدف من چیست؟” خلاصه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ