چگونگی نقش فعالیت های اجتماعی و زندگی هدفمند در دوری از بیماری های روان

یکی از مشکلاتی که باعث ایجاد بیماری هایی در انسان می گردد راحت ‌طلبی می باشد. زیرا امروزه انسان ها بیش از حد به دنبال راحتی و آسایش هستند. در واقع وجود راحتی بیش از اندازه علاوه بر آن که کسالت بار و خسته کننده است موجب بی ‌تحرکی مغز هم خواهد شد.  بنابراین انسان اگر به دنبال ایجاد شرایط جسمی و روانی مناسب برای خود است باید فعالیت های اجتماعی نیز داشته باشد. در این مطلب قصد داریم اطلاعات بیشتری در مورد نقش فعالیت ‌های اجتماعی و زندگی هدفمند در دوری از بیماری ‌های روان اطلاعاتی در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم با ما همراه باشید.

نقش فعالیت های اجتماعی و زندگی هدفمند در دوری از بیماری های روان چیست؟ 

به طور کلی اگر بخواهیم انسان را از لحاظ روانی مورد بررسی قرار دهیم می توان گفت انسان یک موجود کاملاً اجتماعی است و داشتن نقشی در اجتماع برای او بسیار مهم است. علاوه بر آن فعالیت های اجتماعی می تواند عزت نفس و اعتماد به نفس انسان را تقویت کند و موجب رشد روحی و عاطفی در آن گردد. همچنین زمانی که انسان در جامعه حضور دارد کمتر احساس تنهایی یا حتی ناتوانی خواهد کرد و در نتیجه در هنگام برخورد با  مسائل و مشکلات مختلف به راحتی آن ها را حل می‌ کند. بنابراین شخص در هر سن و سالی که باشد داشتن فعالیت های اجتماعی برای حفظ سلامت بدن و حتی سلامت روانی او مهم است و همین موارد می‌ تواند نقش فعالیت ‌های اجتماعی و زندگی هدفمند در دوری از بیماری ‌های روان را برای ما مشخص کند.  در یک تعریف دیگر می ‌توان گفت افراد مسن نیز نمی‌ توانند از اجتماع و جامعه دور شوند. ممکن است شما افرادی را ببینید که با بازنشستگی از کار فاصله گرفته و در خانه می ماند و دیگر فعالیت های مختلف مانند قبل را نخواهند داشت. این افراد ممکن است به مرور زمان کارایی مغز خود را از دست داده و ناتوان گردند. به همین دلیل است که باید از نقش فعالیت ‌های اجتماعی و زندگی هدفمند در دوری از بیماری های روان استفاده کنند.

بیماری های روان

بیماری های روان

چند فعالیت اجتماعی مهم: 

برای این که بتوانید از نقش فعالیت‌ های اجتماعی و زندگی هدفمند در دوری از بیماری های روان استفاده کنید بهتر است فعالیت ‌های اجتماعی مهم که موجب می گردند احساس مفید بودن داشته باشید را بشناسید و از آن ها بهره بگیرید. این فعالیت های اجتماعی عبارت اند از:

  • انجام فعالیت به عنوان یک نیروی کار که برای این موضوع می توانید یک کار ساده و سبک را انتخاب کنید تا در دوران بازنشستگی از آن استفاده نمایید.
  • همچنین شما می توانید با عضو شدن در کانون های محله در فعالیت های اجتماعی شرکت کنید.
  • شرکت کردن در گروه های مختلف ورزشی، آموزشی و فرهنگی نیز می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.
  • داشتن فعالیت در مراکز مختلف به عنوان نیروی داوطلب نیز می تواند باعث پررنگ شدن نقش فعالیت های اجتماعی و زندگی هدفمند در دوری از بیماری‌ های روان گردد.
  • داشتن تماس‌ های تلفنی مختلف، رفت و آمد با دوستان، خانواده یا همسایگان نیز تاثیر بسیار شگفت انگیزی خواهد داشت.
  • علاوه بر این موارد رفتن به مکان های عمومی همچون سینما، پارک و موزه یا در صورت امکان رفتن به سفرهای زیارتی و تفریحی نیز می تواند باعث پررنگ شدن نقش فعالیت های اجتماعی و زندگی هدفمند در دوری از بیماری های روان گردد.

از دیگر فعالیت ‌های اجتماعی مناسب می‌ توان به شرکت در مراسم های متفاوت مانند برنامه‌ های مناسبتی یا جشن ها، پیاده روی یا قدم زدن در هوای آزاد و به طور کلی خارج شدن از منزل در طی طول روز برای خرید یا حتی دیدن مغازه ها اشاره کرد.

سخن آخر: 

فعالیت های اجتماعی برای انسان بسیار اهمیت دارند زیرا انسان موجودی اجتماعی است و بودن در گروه‌ های مختلف باعث می‌ شود تا از نظر سلامت روحی و روانی در وضعیت مناسبی قرار بگیرد. به همین دلیل است که پزشکان به نقش فعالیت ‌های اجتماعی و زندگی هدفمند در دوری از بیماری های روان تاکید دارند. بنابراین برای دستیابی این موضوع می توانید به فعالیت های مختلف مانند خرید کردن، شرکت در مراسمات مختلف، داشتن ارتباط با دوستان، آشنایان و خانواده، داشتن کار یا انجام فعالیت های ورزشی، آموزشی و… بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ