چگونگی ترک سیگار

توتون و تنباکو را می‌ توان از جمله مواد بسیار مضر برای بدن دانست که هر ساله موجب می گردند تا انسان های جان خود را از دست بدهند. طبق تحقیقاتی که انجام گرفته است مشخص شده است افراد سیگاری بیشتر به ویروس کرونا مبتلا خواهند شد. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد زیادی به ترک سیگار روی آورند. البته دلایل زیادی برای ترک سیگار وجود دارد و ترک اعتیاد یک موضوع چالش برانگیز می باشد. روش های مختلفی نیز برای این کار وجود دارد. در قصد داریم که اطلاعات بیشتری درمورد ترک سیگار در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم با ما همراه باشید.

اهمیت ترک سیگار: 

یکی از مسائلی که امروزه رواج بسیار زیادی پیدا کرده است کشیدن سیگار می باشد که این موضوع حتی در سنین پایین نیز دیده می ‌شود. اما بهتر است بدانید که سیگار دارای عوارض بسیار زیادی است و به هر حال بعضی از افراد به دلایل مختلف مانند تصمیمات شخصی یا دلایل پزشکی اقدام به ترک سیگار می کنند. شاید تصور کنید که حتی با ترک دخانیات مانند سیگار نتوانید خسارت و ضررهای که طی سالیان به بدن خود وارد کرده اید را جبران نمایید. اما این گونه نیست و بدن شما پس از گذشت مدتی پاکسازی خواهد شد و تمامی ضررهای سیگار برای شما داشته است از بین میرود. به طور کلی می توان گفت ترک سیگار مزایای بسیار زیادی و همراه دارد از جمله مزایای آن می ‌توان به جلوگیری از بروز سرطان یا بهبود سریع تر سرطان، جلوگیری از پوسیدگی دندان ها یا زرد شدن آن ها، پیشگیری از پیری زودرس، درمان بیماری های تنفسی یا اختلالات شنوایی و بینایی و… اشاره کرد.

ترک سیگار

اصول مهم در ترک سیگار: 

هنگامی که اقدام به ترک سیگار می کنید باید چند نکته مهم را رعایت نمایید تا بتوانید به راحتی این کار را انجام دهید و به موفقیت برسید. از جمله قدم هایی که برای داشتن یک زندگی سالم و رسیدن به موفقیت نیاز است می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

  • ابتدا باید اراده قوی داشته باشید که این موضوع مهم ترین اصل در ترک سیگار به شمار می رود. بنابراین هدف خود را تعیین کنید و حتماً با آن وفادار باشید.
  • همچنین باید یک روز مشخص را تعیین نمایید و تا زمان رسیدن به آن روز تلاش کنید این کار از نظر ذهنی به شما کمک خواهد کرد. دقت داشته باشید که روز تعیین شده باید نه آنقدر نزدیک باشد که ذهن نتواند برای این تصمیم آماده شود نه آنقدر دور باشد که دلسرد شوید.
  • یک نکته مهم دیگر برای ترک سیگار کم کردن تعداد نخ هایی که در روز مصرف می کنید. این موضوع نیز می‌ تواند به راحتی به ترک کمک کند.
  • همچنین برای ترک سیگار باید یک برنامه دقیق تنظیم نمایید. مثلاً اگر می خواهید در گروه مربوط به ترک دخانیات عضو شوید یا این که داروها یا جایگزین های نیکوتین دار استفاده کنید تمامی این موارد را آماده نمایید پس از آن شروع به ترک کنید.
  • علاوه بر آن برای ترک سیگار باید تمامی مسائلی که موجب می گردد شما برای کشیدن سیگار وسوسه شوید را از بین ببرید. بنابراین بهتر است که به اعضای خانواده یا حتی دوستان و آشنایان خود تصمیمی که گرفته اید را اعلام نمایید تا آن ها نیز در این راه به شما کمک کنند. از جمله مسائلی که موجب وسوسه شدن افراد می گردد می توان زمان های خاصی از روز که نسبت به کشیدن سیگار عادت کرده‌ اید، اطرافیان یا دوستانی که مصرف سیگار را برای آن ها عادی است و … دانست. شما در این زمان کافی است که تنها ۵ تا ۱۰ دقیقه در برابر وسوسه شدن مقاومت کنید این تا کم کم این احساس از بین برود. همچنین می توانید از تخمه یا آبنبات به عنوان یک جایگزین برای آن استفاده کنید.
  • نکته آخر که برای ترک سیگار باید بدانید تغییر سبک زندگی است. مثلاً می ‌توانید در ساعاتی از روز ورزش کنید یا این که آب زیادی مصرف نمایید تا بدن شما هر چه سریع تر از سموم پاکسازی شود. همچنین تنفس عمیق و فکر کردن به اهداف خود نیز می تواند تاثیر بسیار زیادی در بهبود سلامتی و ترک سریع تر داشته باشد. علاوه بر آن پیاده روی و انجام کارهایی که موجب می گردد تا فکر و حتی جسم شما مشغول شود نیز برای ترک دخانیات به شما کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ