چگونگی تاثیر رژیم های غذایی در عود بیماری های روانی

در واقع بیماری های روانی به شکل های گوناگونی بروز می کنند. البته بسیاری از افراد حتی از شنیدن نام بیماری های روانی وحشت دارند. اما این موضوع که از هر ۱۰۰ نفر یک نفر به اختلالات روانی مانند اضطراب، استرس، افسردگی، اسکیزوفرنی و‌… مبتلا است واقعیت دارد. همچنین برای اکثر اختلالات روانی نیاز به درمان ‌های طولانی مدت وجود خواهد داشت و از روش ها و داروهای متفاوتی استفاده می شود. اما جالب است بدانید که رژیم های غذایی نیز بر روی بیماری های روانی تاثیر گذار هستند و باید علاوه بر درمان هایی مانند دارو درمانی یا روان درمانی به مصرف مواد غذایی نیز توجه کنید. در این مطلب قصد داریم اطلاعاتی در مورد تاثیر رژیم های غذایی در عود بیماری های روانی اطلاعاتی در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم با ما همراه باشید.

تاثیر رژیم های غذایی در عود بیماری های روانی به چه شکل است؟ 

طبق تحقیقاتی که انجام شده است تاثیر رژیم های غذایی در عود بیماری های روانی مشخص گردیده است. زیرا رژیم های غذایی به گونه ای هستند که باعث می گردد ویتامین ها، اسید آمینه های ضروری، مواد معدنی و چربی ‌های سالم کمتری به بدن برسند و این موضوع می ‌تواند باعث تشدید افسردگی شود‌. طبق این تحقیقات زمانی که مواد مغذی مورد نیاز بدن کاهش پیدا می‌ کند خطر ابتلا به بیماری های روانی بالا خواهد رفت. به طور کلی می ‌توان گفت دستگاه گوارشی انسان دارای ‏باکتری هایی است  که بر روی تولید انتقال دهنده های عصبی تاثیر گذار هستند. زمانی که از مواد غذایی سالم و مغذی استفاده می‌ کنید این باکتری ها رشد خوبی خواهند داشت. بنابراین می توانند مواد شیمیایی مناسبی را تولید کنند تا پیام های عصبی به راحتی به مغز منتقل گردند. پس زمانی که وضعیت انتقال دهنده های عصبی خوب باشد مغز می تواند پیام های ارسال شده را به صورت واضح دریافت کند. در نتیجه موجب می گردد تا احساسات این پیام ‌ها را به درستی تکرار نمایند‌.

در واقع تاثیر رژیم غذایی در عود بیماری های روانی به گونه ‌ای است که داشتن یک رژیم غذایی نامناسب باعث می گردد تا تغییرات خلقی بیشتر شود و فرد تمرکز کافی نداشته باشد. اما در مقابل افرادی که از مواد مغذی به اندازه کافی استفاده می ‌کنند تغییرات خلقی بسیار کمی خواهند داشت و تمرکز بیشتری دارند. در نتیجه می ‌توان گفت رژیم غذایی در بهتر شدن یا بدتر روحیه افراد تاثیر بسیار مستقیمی دارد.

رژیم های غذایی

رژیم های غذایی

رژیم غذایی مناسب: 

در بالا سعی کردیم در مورد تاثیر رژیم های غذایی در عود بیماری های روانی اطلاعاتی در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم اکنون چند نکته مهم برای رسیدن به سلامت روان را برایتان توضیح خواهیم داد:

  • عدم مصرف کافئین:

استفاده از کافئین موجب می گردد تا الگوی خواب شما مختل گردد. همچنین این ماده موجب تحریک معده خواهد شد. از دیگر مشکلاتی که کافئین برای شخص به همراه خواهد داشت کم آبی بدن می باشد که تمامی این موارد می تواند باعث بروز اختلالات خلقی در شخص شود. پس شما می توانید برای رسیدن به سلامت روان از مصرف کافئین بپرهیزید یا مصرف آن را محدود کنید.

  • عدم مصرف مواد قندی:

همان طور که می دانید تاثیر رژیم های غذایی در عود بیماری های روانی کاملا مشخص شده است. بنابراین بهتر است رژیمی داشته باشید که در آن از مواد قندی بسیار کم استفاده شود زیرا موجب بالا رفتن قند خون می گردد. جالب است بدانید که قند خون باعث می گردد تا فرد به صورت موقت خلق و خوی بهتری داشته باشد اما زمانی که قند خون افت کند شخص دچار احساس خستگی و ناراحتی خواهد شد.

  • عدم استفاده از رژیم ‌های لاغری افراطی:

بهتر است بدانید افرادی که دچار اختلالات یا بیماری ‌های روانی مانند افسردگی یا اضطراب هستند اگر به مدت طولانی گرسنه بمانند و غذایی مصرف نکند این موضوع بر روی شرایط روحیشان تاثیر گذاشته و باعث وخیم تر شدن حالشان می شود. در واقع بدن انسان برای این که عملکرد درستی داشته باشد به مواد غذایی نیاز خواهد داشت. زیرا این مواد به عنوان سوخت بدن مورد استفاده قرار می گیرند پس زمانی که این سوخت تامین نشود فرد دچار خستگی شده و خلق و خوی بدی را تجربه خواهد کرد. بنابراین این موضوع نیز می تواند تاثیر رژیم های غذایی در عود بیماری های روانی را برای ما مشخص کند.

  • مصرف امگا ۳ و ویتامین D: 

تاکنون در مورد تاثیر رژیم های غذایی در عود بیماری های روانی اطلاعاتی در اختیار شما دوستان عزیز قرار داده شد و مشخص گردید که شما می ‌توانید با مصرف مواد غذایی که دارای امگا ۳ و ویتامین D هستند از بروز بیماری های روانی مانند افسردگی جلوگیری کنید. زیرا این مواد به گونه ای هستند که موجب ایجاد ارتباطات عصبی درست در بدن می شوند و در واقع به عنوان ترکیبات محافظ عصبی شناخته می‌ شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ