چگونگی تاثیر روابط اجتماعی در بهبود روان

یکی از مهم ترین مسائل در داشتن زندگی سالم بهداشت روان می باشد و برای رسیدن به این مهم اصولی نیز مطرح شده است که از مهم ترین آن ها می توان به داشتن روابط اجتماعی سالم اشاره کرد.‌ به طور کلی طبق بررسی ‌هایی که انجام گرفته است مشخص شده روابط اجتماعی سالم باید به گونه ای باشد که مواردی مانند عزت نفس، احساس امنیت، نشاط، امید و آرامش در شخص حفظ شود که تمامی این موارد نیز در بالا بردن میزان سلامتی روانی تاثیر گذار هستند. در این مطلب قصد داریم در مورد تاثیر روابط اجتماعی در بهبود روان اطلاعاتی در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم با ما همراه باشید‌.

تاثیر روابط اجتماعی در بهبود روان چگونه است؟ 

بهتر است بدانید معرفی اصول بهداشت روانی به یک جامعه می تواند باعث ارتقای سلامت روانی در آن جامعه گردد و برای دستیابی به بهداشت روانی باید به اصول معینی توجه نمایید. از جمله این اصول می توان به برقرار کردن روابط اجتماعی صمیمانه، احترام گذاشتن به شخصیت خود و دیگر افراد، توجه به آنچه باعث آسیب پذیری افراد می‌ شود، داشتن انعطاف پذیری و… اشاره نمود. اما در این میان تاثیر روابط اجتماعی در بهبود روان دارای اهمیت بسیار زیادی است. زیرا هم بر روی روابط فردی و هم اجتماعی تاثیر گذار است و افرادی که انسان گریز هستند نمی توانند از سلامت روانی مناسبی برخوردار باشند. توجه داشته باشید که داشتن روابط اجتماعی سالم تنها برقراری ارتباط با دوست های سطحی یا خانواده نیست و باید بتوانید با افراد بیشتری ارتباط صحیح برقرار کنید. البته بعضی از افراد هستند که با توجه به وضعیت شغلی خود با افراد گوناگونی در ارتباط هستند. اما با این حال باز هم دچار افسردگی شده یا احساس تنهایی می کنند. بنابراین بهتر است برای این که تاثیر روابط اجتماعی در بهبود روان را مشاهده کنید، چگونگی ارتباط گرفتن با دیگران یا حتی محبت کردن را یاد بگیرید تا از آثار مطلوب این روابط استفاده نمایید. این موضوع به خصوص در جامعه ای که زندگی می کنیم اهمیت بسیار زیادی دارد و به عنوان یک راه بسیار عالی برای رسیدن به سلامت روان مطرح شده است.

انواع روابط اجتماعی: 

برای این که بتوانیم تاثیر روابط اجتماعی در بهبود روان را به صورت واضح تر توضیح دهیم باید به تعریف اقسام و انواع این روابط بپردازیم. در واقع روابط اجتماعی را می ‌توان به روابط با خویشاوندان، روابط با همسایگان، روابط با دوستان و روابط عمومی با مردم دسته بندی کرد که باید در هر کدام از این روابط اصول و چارچوب ها را بشناسید و طبق آن ها عمل کنید.

  • روابط با خویشاوندان:

برای این که بتوانید یک ارتباط مناسب با این افراد داشته باشید می توانید از برون ریزی عاطفی استفاده کنید. زیرا این کار باعث می گردد تا مشکلات روانی شخص تسکین یابد. بهتر است بدانید که در بین تمامی نهادهای اجتماعی شخص می تواند در محیط خانواده نیازهای روانی خود را مطرح کند یا حتی احساسات خود را به راحتی ابراز نماید. این موضوع باعث می گردد تا شما از تاثیر روابط اجتماعی در بهبود روان استفاده کرده و حمایت های عاطفی، مالی، فکری و حتی حمایت های جانی دریافت نمایید.

  • تاثیر روابط اجتماعی در بهبود روان

    روابط با همسایگان:

همسایه ها انسان هایی هستند که از نظر مکانی جدا از ما زندگی می کنند یعنی این که دیوارها باعث جدا شدن خانه ها از یکدیگر گردیده است. اما همه ما در یک جامعه و در کنار هم زندگی می کنیم. روابط با همسایگان نیز می ‌تواند به بهبوده بهداشت ‌روانی بینجامد. مثلا زمانی که در خانه حضور ندارید مطمئن هستید که در غیاب شما از خانه و اموال تان محافظت خواهد شد یا این که بعضی از همسایه ها می توانند به عنوان یک دوست و یاری کننده در هنگام مشکلات در کنار شما باشند. به همین دلیل است که شما می توانید از تاثیر روابط اجتماعی در بهبود روان با همسایه ها نیز کمک بگیرید.

  • ارتباط با دوستان:

داشتن دوست به عنوان یک ارتباط اجتماعی برای همه افراد لازم و ضروری است. زیرا دوستان می توانند در هنگام بروز مشکلات یا حوادث مختلف در  کنار شخص باشند. همچنین افراد می توانند لحظات بسیار شگفت‌ انگیز و خوبی را در کنار دوستان خود تجربه نمایند. بنابراین می توان گفت برقراری ارتباط با دوستان نیز می تواند تاثیر روابط اجتماعی در بهبود روان را تایید کند.

  • ارتباط با عموم مردم:

علاوه برگزینه هایی که در بالا گفته شد همه ما در جامعه بزرگ تری حضور داریم و هیچ کس نمی تواند با گوشه گیری و انزوا به سلامت روان برسد. بنابراین شما می‌ توانید با حضور در سمینار ها، مراسم های مختلف و دیگر مکان های عمومی با دیگر افراد ارتباط برقرار کرده و چیزهای جدید یاد بگیرید. در این هنگام شما می توانید از تاثیر روابط اجتماعی بر بهبود روان نیز به این گونه استفاده کنید.

اپلیکیشن مشاوره پزشکی طبیبجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ