پدیده شادن فرویده چیست؟

شاید جالب باشد که بدانید، پدیده شادن فرویده، یک احساس عجیب انسانی است که فراگیری زیادی هم دارد. اما تا به حال شاید این نام به گوش شما نخورده باشد. اگر بخواهیم به صورت ساده و تحت اللفظی معنای این پدیده را بیان کنیم، به عبارت «شادی موذیانه ناشی از شکست دیگری» خواهیم رسید. احساس شادی عجیبی که از ناراحتی دیگران به دست می آید. برای مثال زمانی که یکی از تجار موفق، دچار ورشکستگی می شود، بسیاری از رقیبان او احساس شادی می کنند. این احساس گرچه به وفور مشاهده می شود، اما کمی عجیب و غیر انسانی به نظر می آید. لذا محققین در تلاشند تا همه ی جوانب آن را تحت بررسی قرار دهند.

پدیده شادن فرویده یک احساس هزار چهره و دارای معانی متفاوت

از مشکلاتی که بر سر راه تحقیقات در حوزه ی پدیده شادن فرویده، وجود دارد، عدم وجود یک تعریف مشترک و توافقی است. مثلا گروهی این احساس را در حوزه ی روابط اجتماعی قرار داده و آن را در میان افراد عادی جامعه بررسی می کنند. آن ها این احساس را جدا از حسادت و رنج دانسته و به صورت جداگانه روی آن تحقیق می نمایند. اما دسته ای دیگر از محققین این حس را در حوزه ی عدالت مورد بررسی قرار می دهند. به اعتقاد آن ها افرادی که دارای حس شادی موذیانه هستند، ناکامی را حق افراد رنج دیده می دانند. دسته ی سومی نیز وجود دارند که ریشه ی این احساس را پویایی گروهی می دانند. یعنی اعضای یک گروه از ناکامی افراد گروه دیگر خوشحال می شوند.

 بروز شادی موذیانه از چه زمانی آغاز می شود؟

 شاید تصور کنید که پدیده شادن فرویده، از روی بدطینتی و بد جنسی بروز پیدا می کند. اگر چنین ایده ای درست باشد، این احساس را تنها بزرگسالان تجربه خواهند کرد. اما طبق تحقیقات زیادی که صورت گرفته، کودکان و حتی نوزادان نیز این حس را تجربه می کنند. یکی از این تحقیقات در سال ۲۰۱۳ میلادی صورت گرفته است. در این تحقیق محققانی از دانشگاه های معتبر شیکاگو، بریتیش کلمبیا و ییل گرد هم آمده و روی ۶۴ مورد از کودکان ۹ ماهه مواردی را بررسی کردند.

ابتدا به این کودکان دو نوع غذای مخصوص دادند و غذای مورد علاقه ی آن ها را مشخص کردند. سپس عروسک هایی را که از پیش تهیه کرده بودند وارد آزمایش نمودند. دسته ای از این عروسک ها به صورت بازی از غذای مورد علاقه ی کودکان خورده و با صدا و خوشحالی این علاقه را ابراز می کردند. اما دسته ی دیگر آن ها از غذایی که کودکان دوست نداشتند می خوردند. سپس برخی عروسک ها به دسته ی دیگر آسیب می زدند. طبق این تحقیق، کودکان ترجیح می دادند، عروسک هایی آسیب ببینند که سلیقه ی غذایی آن ها با خود کودک متفاوت بوده است.

رابطه ی احساس همدلی با پدیده شادن فرویده

در بعضی موارد پدیده شادن فرویده، را رفتاری در جهت انسانیت زدایی می دانند. با این طرز تفکر باید گفت که افراد دارای خوشحالی موذیانه، دیگران را غیر خودی و فرو دست خوانده و رویکردی تمامیت خواه دارند. اما اگر بخواهیم چنین رویکردی را بپذیریم، باید قبول کنیم که بسیاری از افراد جامعه، رویکردی ضد انسانی دارند. چرا که خیلی از آن ها تجربه ی چنین حسی را داشته اند. پس بهتر است نظر خود را نسبت به تعریف این پدیده تغییر داده و از این منظر به آن نگاه کنیم که افراد هر گروه منافع خود را به منافع دیگران ترجیح می دهند. این حس نه تنها ضد انسانی نیست، بلکه کاملا طبیعی نیز می باشد.

اما احساس دیگری در انسان ها وجود دارد که با نام همدلی شناخته می شود. در نظریه هایی که در رابطه با این حس و حس شادی موذیانه وجود دارد، رابطه ی میان این دو احساس را معکوس تعریف می کنند. یعنی هرچه احساس همدلی در یک فرد بیشتر باشد، حس شادی موذیانه ی او کمتر می شود. البته احساسات ما تا زمانی که کنترل شده باشند و باعث آسیب به خود یا دیگران نشوند، نمی توانند به عنوان بیماری تلقی شوند. این حس شادی نیز گرچه کمی عجیب و غیر انسانی به نظر می آید اما به طور طبیعی در بسیاری از افراد وجود دارد. لذا نباید آن را به آسانی به صورت اختلال و بیماری معرفی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ