ارتباط واکسن کرونا با اضطراب و اختلالات مربوط به آن

طبق تحقیقات و پژوهش های سازمان جهانی بهداشت، WHO، واکنش اضطراب مرتبط با ایمن سازی به وسیله ی واکسن کرونا را می توان اینگونه توصیف کرد: “مجموعه ای از علائم و نشانه های نگرانی و اضطرابی که ممکن است بر اثر واکنش های پیرامونی ایمن سازی به وسیله ی واکسن، ایجاد شود، نه به علت تزریق خود واکسن.”

این واکنش‌های پیرامونی ایمن سازی به وسیله ی واکسن کرونا را می توان به سه دسته طبقه‌بندی کرد.

  1. پاسخ استرسی حاد به عنوان یک پاسخ فیزیولوژیکی درونی به یک تهدید که این پاسخ به صورت افزایش ضربان و تپش قلب ظاهر می شود.
  2. واکنش وازوواگال، که منجر به ایجاد سرگیجه ای خفیف و یا از دست دادن مختصر هوشیاری می‌شود (که در واقع این واکنش، باعث افت فشار خون فرد می شود که این افت فشار نیز منجر به جریان نیافتن خون کافی به مغز و ایجاد علائم ذکر شده می شود).
  3. واکنش هایی با علائم عصبی تجزیه ای، که به صورت ضعف، فلج و حرکات غیر طبیعی ظاهر می شوند.
اضطراب

اضطراب

واکنش‌های پیرامونی ایمن سازی به وسیله ی واکسن کرونا، می تواند باعث بروز اضطراب در افراد شود

چه چیزی اضطراب پس از واکسن کرونا را توجیه می کند؟

دکتر جیتندر ناگپال، روانپزشک و روانشناس بالینی بیمارستان مولچند هند، در این باره می گوید: ” اضطراب و بیماری های مربوط به آن، مثل کمبود خواب، داشتن نگرانی های بیش از حد، تنگی نفس و … اختلالاتی نیستند که در فهرست عوارض جانبی جدی پس از واکسن کرونا گنجانده شوند. این اختلالات مربوط به اضطراب، در افرادی که از واکسن بیماری های دیگر استفاده می کنند نیز گزارش می شوند. اما نکته ی مهم اینجاست که بدانیم خود این واکسن ها دلیل اصلی این اختلالات نیستند.”

دکتر ناگپال در مورد اینکه چرا در بیش از ۵۰ درصد موارد عوارض پس از واکسن کرونا، اختلال اضطراب گزارش شده است، اظهار داشت: ” داشتن نگرانی بیش از حد از نتیجه ی تزریق واکسن کرونا می تواند یکی از اصلی ترین دلایل این اتفاق باشد.”

همچنین او با مشاهده ی اینکه اضطراب پس از تزریق واکسن کرونا، به عنوان یک مکانیسم مقابله ای برای جلوگیری از خطرات احتمالی واکسن، شدیدتر از انواع مشکلات اضطرابی معمولی و روزانه ی افراد است. گفت: “از آنجایی که این واکسن‌های کووید-۱۹ موضوعی جدید هستند و هنوز تا به اینجا اطلاعات کافی ای از عوارض جانبی آنها شناخته نشده است، طبیعی است که در مورد نتیجه ی تزریق آن ها نیز بیش از حد فکر کنیم و مضطرب شویم.”

خود مواد محتوی واکسن کرونا، هیچ گونه اثری در بدن انسان بر روی سیستم عصبی مربوط به واکنش های اضطرابی ندارند

جلوگیری از به وجود آمدن عوارض اضطرابی مربوط به واکسن کرونا

مشاوره و آگاهی رسانی مناسب در مورد واکسن کرونا (و در کل همه ی واکسن ها) می‌تواند کمک بسیار زیادی به جلوگیری از ایجاد واکنش‌های اضطرابی مرتبط با آن کند.

دکتر جیکوب جان، ویروس شناس، در این باره می گوید: “اگر که به مردم اطلاع رسانی و مشاوره داده شود و برای انجام واکسیناسیون آماده شوند، هیچ واکسنی نمی تواند باعث به وجود آمدن واکنش های اضطرابی در هیچ فردی شود. این واکنش ها مرتبط به خود واکسن نیستند، بلکه، واکنشی اتفاقی و ساخته دست بشر، به دلیل ارتباطات و آموزش غلط و ضعیف هستند.”

وی همچنین افزود: “این اضطراب به وجود آمده در بعضی از افراد پس  تزریق واکسن کرونا، یک واکنش بیولوژیکی مربوط مواد داخل واکسن نیست، بلکه فقط حاصل طرز تفکر خود فرد است.”

اضطراب

اضطراب

مشاوره و آگاهی رسانی مناسب در مورد واکسن کرونا می‌تواند کمک بسیار زیادی به جلوگیری از ایجاد واکنش‌های اضطرابی مرتبط با آن کند

چرا باید واکسن بزنیم؟

کرونا یک بیماری عفونی و در برخی از موارد بسیار خطرناک است. بعضی از جمعیت های انسانی، از جمله افراد دارای سنین بالا و افرادی با شرایط پزشکی زمینه ای، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به علائم شدید و حتی مرگ این بیماری هستند. واکسن زدن، یکی از بهترین روش هایی است که شما می‌توانید از خود و کسانی که دوستشان دارید در برابر ابتلا شدن به COVID-19 محافظت کنید و گسترش یافتن بیماری را محدود کنید.

همچنین بعضی از انواع واکسن های کرونا نیز مانند هر واکسن دیگری، دارای برخی از عوارض جانبی ثبت شده هستند. این عوارض بیشتر کوتاه مدت هستند و پس از مدتی ناپدید می شوند. این عوارض شامل درد در محل تزریق، سردرد، لرز، تب و خستگی هستند. اگر که شما نگران این موارد ذکر شده هستید باید این نکته را در ذهن خود داشته باشید که عوارض خود بیماری کرونا بسیار موضوع جدی تری از این عوارض ذکر شده هستند و استفاده از واکسن برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری روشی موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ