واقعیت مجازی چگونه فوبیای پرواز را درمان می کند؟

ایر فوبیا یا فوبیای پرواز نوعی اختلال اضطرابی رایج در جهان است. این عبارات در وصف افرادی استفاده می شوند که از پرواز کردن می ترسند. برخی از افراد در هواپیما و تنها در لحظه اوج گرفتن و یا فرود دچار ترس می شوند و این در حالی است که عده ای دیگر، حتی با فکر کردن به هواپیما دچار استرس و ترسی فلج کننده می شوند. فوبیای پرواز می تواند در موارد بسیار شدید با حالت های پانیک همراه باشد و این امر موقعیت های خطرناکی را برای فرد به وجود می آورد. بر اساس آمار منتشر شده، میلیون ها فرد در سراسر دنیا از این فوبیا رنج می برند و این امر اختلالاتی را در زندگی افراد به وجود آورده است. خوشبختانه روش های درمانی مختلفی در دنیا وجود دارد که می تواند به از بین بردن و یا بهبود فوبیای پرواز کمک کنند. در ادامه این مقاله به بررسی فوبیای پرواز و نقش واقعیت مجازی در درمان این اختلال اضطرابی خواهیم پرداخت.

فوبیای پرواز یا ترس از پرواز چیست؟

فوبیای پرواز به معنای ترس بسیار شدید از هواپیما و پرواز است. برخی از افراد حتی با تصور کردن خود در هواپیما دچار ترسی فلج کننده می شوند و برخی دیگر تنها در شرایط خاص، مانند تکان های شدید هواپیما به خاطر شرایط جوی، این استرس شدید را احساس می کنند. فوبیای پرواز با ترس از ارتفاع تفاوت دارد. فوبیای پرواز با ترس از حرکت همراه است اما افرادی که از ارتفاع می ترسند، لزوما ترس از حرکت را تجربه نمی کنند. افراد مبتلا به فوبیای پرواز معمولا در خلال پرواز علائمی مانند تپش قلب، حالت تهوع و تعریق شدید را تجربه می کنند. عده ای نیز به حملات عصبی خفیف یا شدید دچار می شوند. در موارد بسیار نادر، افراد ممکن است حملات عصبی بسیار شدید و رفتارهای غیر قابل کنترل را تجربه کند. معمولا خدمه پرواز برای چنین شرایطی به خوبی آموزش دیده اند.

فوبیای پرواز

فوبیای پرواز چرا به وجود می آید؟

هیچ انسانی در کره زمین با ترس از پرواز متولد نمی شود. عوامل مختلفی می توانند در به وجود آمدن و یا تشدید فوبیای پرواز دخیل باشند. این ترس می تواند میراثی از دوران کودکی فرد باشد و یا در اثر محرک های خارجی، در بزرگسالی ظاهر شود. افراد ممکن است ترس از پرواز را از والدین خود یاد گرفته باشند. همچنین این ترس می تواند به واسطه یک عامل منفی دیگر بروز پیدا کند. به عنوان مثال، بچه های طلاقی که مجبور هستند هر هفته برای دیدن والدین خود از هواپیما استفاده کنند، ترس از پرواز را به عنوان یک تعارض زیربنایی در برقراری ارتباط با والدین خود، تجربه می کنند. همچنین افرادی که تجربه پرواز های پرتنش به خاطر نقص فنی هواپیما را داشتند نیز به فوبیای پرواز دچار می شوند.

افرادی که به فوبیای پرواز دچار هستند، معمولا از هیچ نوع وسیله نقلیه هوایی استفاده نمی کنند. به همین دلیل است که مسافرت رفتن و یا انجام سفرهای کاری در مناطق دوردست برای این افراد تقریبا غیر ممکن است.

آیا ترس از پرواز را می توان درمان کرد؟

خوشبختانه روش های موفق مختلفی برای درمان فوبیای پرواز وجود دارد. رایج ترین شیوه برای درمان هر ترسی، قرار دادن فرد در موقعیت است. به عنوان مثال، افرادی که از حیوانات می ترسند، معمولا در طی جلسات درمان به صورت کنترل شده، به حیوان نزدیک می شوند و یا مدت زمان زیادی را با حیوان در یک اتاق می گذرانند. ایجاد شرایط مشابه برای افرادی که از پرواز می ترسند، امکان پذیر نیست. در چنین شرایطی، واقعیت مجازی به کمک ما می آید.

با کمک عینک های واقعیت مجازی، درمانگر می تواند شرایط پرواز را برای بیمار شبیه سازی کند و سپس با واکاوی علل ترس وی، به درمان بپردازد. با کمک این تکنولوژی، امکان تکرار موقعیت وجود دارد و کنترل شرایط، کاملا در دست درمانگر است. از سویی دیگر، بیمار نیز با علم بر اینکه در موقعیتی کاملا امن در دفتر درمانگر خود نشسته است، می تواند پرواز را تجربه و احساسات درونی خود را بازگو کند. بدین ترتیب، با ریشه یابی علل اضطراب، درمانگر می تواند شیوه های کنترل ترس را به بیمار آموزش دهد. بر اساس داده های آماری، معمولا بعد از شش الی هشت جلسه درمان با کمک واقعیت مجازی، فوبیای پرواز در بیماران یا به طور کامل از بین می رود و یا به طور محسوسی، تقلیل پیدا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ