توریسم درمانی چیست؟

توریسم درمانی به معنای زمانی است که شخصی برای دریافت درمان و یا مراقبت های پزشکی، به کشور دیگری سفر کند. سالانه میلیون ها نفر در سراسر جهان از خدمات توریسم درمانی استفاده می کنند.

متداول ترین درمان هایی که در توریسم درمانی، افراد مختلف از آن ها بهره می برند. شامل مراقبت های پزشکی مربوط به دندان، جراحی های مختلف، جراحی های زیبایی، درمان ناباروری، پیوند اعضا و بافت و همچنین درمان سرطان ها است.

.

توریسم درمانی

هزینه های نسبی کمتر درمان در کشورهای کمتر توسعه یافته نسبت به کشور های ثروتمند تر و همچنین در دسترس بودن پروازهای ارزان قیمت، دو مورد از دلایل اشتیاق مردم کشورهای ثروتمند به این روش برای استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی کشور های کمتر توسعه یافته است.

همچنین، آنچه که واقعاً کلمه توریسم را در مفهوم این سبک درمانی توجیه می کند. این است که مردم، اغلب پس از انجام کار های پزشکی خود، این انتخاب را دارند که مدتی نیز به عنوان توریست در آن کشور خارجی بمانند. مسافران این نوع سفر ها، می توانند مدتی در آن کشور گشت و گذار کنند، یا در تور های گردشگری ارائه شده به آن ها برای بازدید از مکان های توریستی استفاده کنند.

 

سالانه میلیون ها نفر در سراسر جهان از خدمات توریسم درمانی استفاده می کنند

 

به چه دلایلی افراد از خدمات توریسم درمانی استفاده می کنند؟

ما در اینجا به بررسی چند دلیلی که افراد از خدمات توریسم درمانی استفاده می کنند، می پردازیم:

  • هزینه

توریسم درمانی یک پدیده ی بسیار پر سود و محبوب است. که انتظار می رود در دهه های آینده رشد قابل توجهی نیز داشته باشد. هزینه های کم درمان در بعضی از کشور ها یکی از دلایل اصلی استفاده افراد از خدمات این روش درمانی است.

از آنجا که هزینه های مراقبت های بهداشتی و درمان در بعضی از نقاط جهان بیش از حد بالا است، بسیاری از کارفرمایان و شرکت های بیمه، شروع به بررسی توریسم درمانی به عنوان راهی برای کاهش این هزینه ها کرده اند. و همچنین هر ساله، تعداد بیشتری از کشورهای جهان از مزایای مالی این پدیده نوظهور استقبال می کنند.

همچنین این نکته نیز قابل ذکر است که دلیل اصلی اینکه کلینیک ها و بیمارستان های بعضی از کشور ها از قیمت های پایینی برای ارائه خدمات پزشکی به بیماران استفاده می کنند، مستقیماً به وضعیت اقتصادی آن کشور مربوط می شود.

 

هزینه های کم درمان در بعضی از کشور ها یکی از دلایل استفاده مردم از خدمات توریسم درمانی است

 

  • کیفیت

کیفیت خدمات در بخش مراقبت های بهداشتی و درمان را می توان به دو بخش عمده تقسیم کرد؛ کیفیت فنی یا مکانیکی و کیفیت قابل اجرا یا عملکردی. تجهیزات و کیفیت فنی در هسته ی الگوریتم تشخیص بیماران قرار دارد، در حالی که کیفیت عملکردی با خدمات ارائه شده در مراکز مراقبت های بهداشتی (مانند خدمات کارکنان، پرستاران و از همه مهمتر، پزشکان نسبت به بیماران و همراهان آن ها) اندازه گیری می شود. کیفیت خدمات درمانی در صنعت توریسم درمانی بخش مهمی در جذب مشتریان است.

یکی از دلایل اساسی استفاده نکردن افراد از بعضی از خدمات شرکت های ارائه دهنده توریسم درمانی، وجود کیفیت نامناسب است. راه حل کلیدی برای غلبه بر این مشکل، استفاده از استراتژی های بازاریابی مناسب و ارزیابی کیفیت از طریق اعتبار بخشی از یک موسسه بین المللی شناخته شده است.

توریسم درمانی

  • تنوع درمان ها

تنوع داشتن درمان ها و در دسترس بودن آنها نیز عامل مهمی در تصمیم گیری برای استفاده افراد از خدمات توریسم درمانی است. همانطور که در ابتدا نیز به آن اشاره شد، متداول ترین درمان هایی که بیماران در طول سفرهای گردشگری پزشکی خود از آنها استفاده می کنند عبارتند از: جراحی های زیبایی، مراقبت های دندانپزشکی، پیوند اعضا، جراحی های مختلف از جمله جراحی های قلب و ارتوپدی.

 

جراحی های زیبایی، یکی از انواع درمان هایی که افراد در توریسم درمانی از آن استفاده می کنند

 

شما می توانید، خدمات گسترده ای را از طریق این سبک درمانی به دست آورید، از درمانهای مختلف ضروری گرفته تا انواع مختلف درمانهای سنتی و جایگزین. همچنین خدمات درمانی تولید مثلی، برون سپاری، ناباروری و… توریسم درمانی نیز در حال توسعه هستند، که عبارت اند از سفر به خارج از کشور برای استفاده از خدمات بارداری جانشینی، لقاح آزمایشگاهی و سایر روش های کمکی باروری.

 

علاوه بر این موارد ذکر شده، عامل مهم دیگری که باعث انتخاب توریسم درمانی توسط افراد مختلف می شود. در دسترس بودن بعضی از انواع درمان ها است. در دسترس نبودن بعضی از فناوری ها و یا موضوع ممنوعیت می تواند یکی دیگر از دلایل استفاده از خدمات این روش باشد. مثلا انتقال سیتوپلاسمی و یا درمان به روش سلول های بنیادی دو مورد از درمان هایی هستند که نیاز به فناوری های پیچیده ای دارند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ