هومیوپاتی چیست؟

هومیوپاتی یکی از سیستم های درمانی مربوط به علم پزشکی است که اساس باورش بر توانایی بدن بر درمان خود، بنیان گذاری شده است. کسانی که از این روش درمانی برای بهبود مشکلات بدن انسان استفاده می کنند، باور دارند، با استفاده از مقادیر بسیار کمی از مواد طبیعی مانند مواد معدنی و گیاهان می توان روند بهبودی را تحریک کرد.

هومیوپاتی در اواخر دهه ی ۱۷۰۰ در کشور آلمان کشف و توسعه یافت و تا به امروز در بسیاری از کشورهای آسیایی، اروپایی و… رواج یافته است.

نحوه ی کار هومیوپاتی به چه صورت است؟

باور اساسی پشت روش درمانی هومیوپاتی عبارت “مانند درمان هایی مثل (like cures like)” است. معنی این اصطلاح را می توان به این صورت توضیح داد که چیزی که می تواند باعث بروز علائم خاصی در یک فرد سالم شود، می تواند بیماری ای را با علائم مشابه، درمان کند. این موضوع به عبارتی دیگر به معنای تحریک دفاع طبیعی بدن انسان است.

مثلا پیاز که می تواند باعث به وجود آمدن اشک در چشمان شما شود، به همین دلیل، در داروهای هومیوپاتی برای درمان آلرژی استفاده می شود.

هومیوپاتی

هومیوپاتی نوعی روش درمانی است که ادعا می‌کند توانایی بدن را برای خود درمانی تحریک و تقویت می‌کند

پزشکان و متخصصان هومیوپات، برای ساخت دارو های هومیوپاتی، موادی که باعث بروز تغییراتی در بدن می شوند را با افزودن الکل یا آب تضعیف می کنند؛ سپس در مرحله ی بعدی به نام مرحله ی “تقویت سازی” آنها مخلوط را تکان می دهند که اعتقاد دارند این مرحله جوهره ی شفابخش را از ماده ی مورد نظر به محلول منتقل می کند. هومیوپات ها همچنین بر خلاف عادت، اعتقاد دارند که هر چه دوز ماده ی شفابخش (دارو) کمتر باشد، دارو قوی تر خواهد بود.

در طول ویزیت شما با یک پزشک هومیوپات، او تعدادی سوال مختلف در ارتباط با سلامت روانی، عاطفی و جسمی شما می پرسد. سپس دارویی که به بهترین وجه با همه ی علائم شما مطابقت دارد را برای شما تجویز می کند، و در انتها نحوه ی استفاده از این دارو ها را به شما آموزش خواهد داد.

همچنین شما می توانید داروهای هومیوپاتی را بدون نسخه ی پزشک از داروخانه ها و فروشگاه های مواد بهداشتی نیز خریداری و استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که دوز و کیفیت این محصولات را قبل از استفاده بررسی کنید.

شما می توانید دارو های هومیوپاتی را از داروخانه ها خریداری کنید

هومیوپاتی چه مشکلاتی را می تواند درمان کند؟

این روش درمانی برای بهبود طیف گسترده ای از مشکلات و مسائل بهداشتی و سلامتی بدن، از جمله برخی از بیماری های مزمن مثل موارد زیر استفاده می شود:

  • آلرژی
  • میگرن
  • افسردگی
  • سندرم خستگی مزمن
  • روماتیسم مفصلی
  • سندرم روده تحریکپذیر
  • سندرم پیش از قاعدگی

همچنین این درمان می تواند برای درمان مشکلات جزئی مانند کبودی ها، خراش، دندان درد، سردرد، حالت تهوع، سرفه و سرماخوردگی نیز استفاده شود.

  • نکته ای مهم در این جا این است که نباید از داروهای هومیوپاتی برای درمان بیماری های تهدید کننده زندگی مانند آسم، سرطان و بیماری های قلبی استفاده شود.

آیا روش درمانی هومیوپاتی موثر است؟

نتایج مختلفی از تحقیقات و پژوهش های راجع به این روش درمانی وجود دارد؛ برخی از این نتایج و مطالعات نشان می دهند که داروهای هومیوپاتی مفید هستند، در حالی که برخی دیگر از این تحقیقات اثر مفیدی از این دارو ها را اثبات نکردند. همچنین پزشکان و محققان در ارتباط با موضوع موثر بودن هومیوپاتی با هم اختلافات زیادی دارند زیرا برخی از تئوری ها و مبانی پشت این زیرشاخه علم پزشکی با اصول علوم شیمی و فیزیک همخوانی ای ندارد. همچنین استدلال دانشمندان نیز این است که دارویی بدون داشتن ماده ای فعال نمی تواند بر روی بدن انسان تاثیرگذار باشد.

هومیوپاتی

روش درمانی هومیوپاتی برای بهبود طیف گسترده ای از مشکلات بهداشتی و سلامتی بدن، از جمله برخی از بیماری های مزمن مورد استفاده قرار می گیرد

خطرات هومیوپاتی چیست؟

سازمان غذا و دارو FDA، بر استاندارد بودن و بی خطر بودن داروهای هومیوپاتی نظارت دارد، اما موثر بودن آن ها را تضمین نمی کند. به طور کلی، بیشتر این دارو ها به قدری دارای دوز پایینی هستند که هیچ عارضه ی جانبی ای ایجاد نمی کنند؛ اما استثناهایی نیز وجود دارد. این دارو ها می توانند حاوی مقدار زیادی ماده ی فعال مانند فلز های سنگین باشند که برای بدن خطرناک هستند. به طور مثال در سال ۲۰۱۶، سازمان FDA هشداری را در مورد استفاده از قرص ها و ژل های دندان هومیوپاتی به دلیل خطرات احتمالی سلامتی آن ها صادر کرد.

اگر که شما نیز به فکر امتحان کردن این روش درمانی هستید، ابتدا با پزشک خود مشورت داشته باشید. پزشکان می توانند از ایمنی این دارو ها و نداشتن تداخل با دیگر دارو های مصرفی شما اطمینان حاصل کنند.

اپلیکیشن طبیبجو

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ