مقدار خواب کافی در بزرگسالان چند ساعت است؟

 

خواب یکی از فاکتور های لازم برای داشتن بدنی سالم است. زمانی که بدن ما به خواب احتیاج دارد باید این نیاز را درست مانند گرسنگی و یا تشنگی، برطرف کنیم. نیاز به خواب در همه افراد و همه سنین یکسان نیست و همه افراد از داشتن نعمت خوابی کافی و با کیفت بهره مند نیستند. بر مبنای تحقیقات جدیدی که در مرکز کنترل و پیشگیری سرطان در آمریکا انجام شده است، یک سوم بزرگسالان آمریکایی خواب کافی و منظم ندارند. بر اساس توصیه های این مرکز، بزرگسالان باید هر شب حداقل ۷ ساعت خواب منظم داشته باشند تا از سلامتی و تندرستی مطلوب برخوردار شوند. خواب کم در طول شب خطر ابتلای بسیاری از بیماری ها مزمن، مانند فشار خون و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. در ادامه این مطلب به خواب کافی و مقدار خواب کافی در بزرگسالان خواهیم پرداخت.

خواب کافی یعنی چه؟

خواب یک رفتار فیزیولوژیکی است که در همه گونه های جانوری وجود دارد. حدود یک سوم از عمر انسان در خواب می گذرد و این امر برای بقای انسان ضروری است. بعضی از محققین خواب را حالتی تعریف کرده اند که آگاهی نسبت به محرک های محیطی کاهش می یابد. محرومیت از خواب در طولانی مدت منجر به اختلالات شدید جسمی و به دنبال آن از دست دادن مهارت های شناختی و در نهایت مرگ می گردد.

خواب خوب صرفا به معنای خاموشی بدن انسان نیست. در طول خواب مغز شما مشغول می ماند و بر فرایندهای بیولوژیکی نگهداری از بدن شما نظارت می کند. بنابراین خواب کافی به معنای استراحت کامل بدن، از بین رفتن خستگی ها و بازیابی یا بازسازی در سطوح اندامی است. پس از یک خواب کافی، شما احساس خواب آلودگی یا خستگی نخواهید داشت. این امر با هفت الی نه ساعت خواب در شبانه روز برای بزرگسالان اتفاق می افتد. بدون خواب کافی شما نمی توانید در سطح پتانسیل واقعی خود فعالیت داشته باشید. در چنین شرایطی آموزش و تفکر منطقی شما مختل می شود و بسته به میزان کمبود خواب، در کوتاه مدت یا طولانی مدت دچار مشکلات فیزیکی خواهید شد.

مقدار خواب کافی در افراد چند ساعت است؟ 

مقدار خواب کافی مورد نیاز بدن ما به عوامل مختلفی بستگی دارد. سن، شرایط بیولوژیکی، بیماری های زمینه ای، سطح فعالیت بدنی، رژیم غذایی و موارد مشابه دیگر از جمله پارامترهایی هستند که می توانند بر نیاز بدن شما به خواب تاثیر بگذارند. به عنوان مثال، یک نوزاد یا کودک نوپا در طول روز به ۱۲ الی ۱۵ ساعت خواب نیاز دارد. این در حالی است که کودکان در سن مدرسه معمولا باید بین ۱۰ الی ۱۱ ساعت بخوابند و نوجوانان، جوانان و سالمندان، به طور میانگین، هشت ساعت در شبانه روز را صرف خوابی با کیفیت می کنند.

بارداری می تواند بر روی مقدار خواب کافی مورد نیاز بدن تاثیر بگذارد. تغییرات هورمونی و فیزیکی بدن کیفیت خواب را دستخوش تغییراتی می کنند. به همین دلیل است که در اوایل بارداری، معمولا زنان ساعت های بیشتری از طول روز را به خواب اختصاص می دهند. با تمام شدن ترم بارداری، ساعت خواب زنان، به خاطر شرایط فیزیکی، کاهش پیدا می کند.

مقدار خواب کافی

مقدار خواب کافی

 مقدار خواب کافی در بزرگسالان چند ساعت است؟

افراد سالخورده و پیر تقریبا به اندازه بزرگسالان جوان به خواب نیاز دارند. با این حال با افزایش سن، الگوی خواب نیز تغییر کرده و خواب بزرگسالان سبک تر می شود. طول خواب آنها  نیز در شب کاهش پیدا می کند. بزرگسالان معمولا این کمبود خواب  را با چرت زدن در طول روز جبران می کنند.

چرا خواب کافی مهم است؟

خواب با کیفیت و کافی فواید بیشماری برای سلامت بدن انسان دارد. از جمله این فواید می توان به سلامت قلب اشاره کرد. بدن ما در خلال خواب هورمون هایی را ترشح می کند که برخی از آنها برای سلامت دستگاه قلب و عروق خونی مهم هستند. خواب کافی موجب بهبود متابولیسم بدن، و در نتیجه آن تنظیم قند خون می شود. یکی دیگر از مهم ترین فواید خواب کافی برای انسان عصر حاضر، کاهش استرس است. زندگی ما با استرس گره خورده است و خواب کافی و با کیفیت می تواند به آرامش ذهن و بدن ما کمک کند. در طول خوب، بدن ما هورمون استرس را ترشح نمی کند و در نتیجه، برای چند ساعت اندامها و مغز از اثرات سو این هورمون در امان هستند. در این مدت، بدن می تواند خود را بازسازی کند.

بدن ما در طول خواب با کیفیت سیستم ایمنی خود را تقویت می کند. به همین دلیل است که افراد با مشکلات کم خوابی، بیش از سایرین دچار بیماری می شوند. تعادل هورمونی که در طول یک خواب کافی برقرار می شود، می تواند التهاب ها را کاهش دهد و بدین ترتیب، بدن را برای مقابله با مخاطرات محیطی، آماده سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ