معرفی داروهای ترک اعتیاد

باتوجه‌به مؤسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر، میزان عود بیماری به ۴۰ تا ۶۰ درصد می رسد.عود بخشی طبیعی از بهبودی از اعتیاد است که به عنوان یک بیماری مغزی مداوم و پس‌رونده معروف است. در نتیجه، داروهای ترک اعتیاد با هدف کاهش میزان پسرفت و شدت آن است.

بسیاری از داروهای ترک اعتیاد در حال حاضر در حال بررسی و آزمایش هستند تا مشخص شود که آیا آنها می‌توانند به جلوگیری از اعتیاد یا بازگشت مجدد به سوءمصرف مواد پس از بهبودی کمک کنند. در برخی موارد داروهای ترک اعتیاد را می‌توان به‌عنوان یک اولویت برای پرهیز کامل در دوران نقاهت یا در طی یک رژیم سم‌زدایی پزشکی برای دفع ایمن و مؤثر سموم از بدن استفاده کرد. برخی از داروهای ترک اعتیاد می‌توانند به اثراتی که از ترک و هوس ناشی می‌شود کمک کنند و چندین مورد از این داروها از ایجاد همان احساسات خوب یا افزایش مواد مخدر ممانعت می‌کنند. این داروها را یا در طول سم‌زدایی یا به‌عنوان بخشی از یک برنامه نگهداری طولانی‌مدت می‌توان استفاده کرد. داروها “درمان همه چیز” یا “گلوله نقره‌ای” برای اعتیاد نیستند، اما اگر همراه با سایر گزینه‌های درمانی استفاده شوند، می‌توانند شانس بازتوانی موفق و سازنده را افزایش دهند.

داروهای ترک اعتیاد

داروهای ترک اعتیاد

مدیریت پزشکی وابستگی به مواد افیونی

اعتیاد به مواد مخدر، مانند استفاده زیاد از الکل، تغییرات شیمیایی را در مغز ایجاد می‌کند و باعث اختلال می‌شود. مواد مخدر داروهای غیرقانونی مانند هروئین و داروهای تجویزی مانند ویکودین، اکسی‌کانتین، پرکوست و مورفین را در برمی‌گیرد.

باتوجه‌به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، اعتیاد به داروهای تجویزی توجه قابل‌توجهی را در ایالات متحده به خود جلب کرده است، به‌طوری‌که سوءمصرف مواد مخدر به علت اصلی مرگ‌ومیر ناشی از جراحات در سال ۲۰۱۲ تبدیل شده است، با ۵۱.۸ درصد از مرگ‌های ناشی از مصرف بیش از حد داروها و ۷۱.۳ درصد مرگ‌ومیر مصرف بیش از حد دارویی شامل مسکن‌های مخدر.

این داروها بسیار اعتیادآور هستند و علائم ترک می‌تواند هم در سطح فیزیکی و هم در سطح احساسی دردناک باشد. چندین دارو برای اعتیاد برای کمک به علائم ترک و هوس و کمک به سم‌زدایی و درمان نگهدارنده طولانی‌مدت مجوز گرفته‌اند.

متادون

بوپرنورفین (Subutex)

بوپرنورفین و نالوکسون (Suboxone)

نالترکسون

داروهای اعتیاد

متادون

متادون یک ماده افیونی است که برای افرادی که اعتیاد خفیف تا شدید به مواد افیونی دارند تجویز می‌شود. متادون با اتصال به گیرنده‌های مغزی، مشابه هروئین و مسکن‌ها عمل می‌کند. اما بیمار را سنگین نمی‌کند که به کاهش هوس و علائم ترک کمک می‌کند. متادون دارویی برای اعتیاد است که باید بااحتیاط استفاده شود زیرا افراد خاصی زمانی که به‌جای مواد مخدر یا مسکن استفاده می‌شود به آن اعتیاد پیدا کرده‌اند. برای جلوگیری از استفاده نادرست، کلینیک‌های متادون، دارو را به طور مرتب توزیع می‌کنند. متادون دارویی است که برای درمان اعتیاد استفاده می‌شود.

بوپرنورفین (Suboxone)

عملکرد بوپرنورفین مشابه متادون است. اما به دلیل کاهش خطر اعتیاد، کنترل آن کمتر است. کاربران به‌جای اینکه هر روز برای دریافت بوپرنورفین به پزشک مراجعه کنند، آن را با خود به خانه می‌برند.

نالترکسون

نالترکسون با سوءمصرف مواد مخدر به همان شیوه‌ای که اعتیاد به الکل را درمان می‌کند، عمل می‌کند. توانایی مصرف را سرکوب می‌کند. ازآنجایی‌که الکل و مواد مخدر برخی از گیرنده‌های مشابه مغز را تحریک می‌کنند، با هر دو اعتیاد کار می‌کند.

داروهای ترک اعتیاد

داروهای ترک اعتیاد

 

داروهای ترک اعتیاد دیگر

سایر نمونه‌های جدا شده از تحقیقات در مورد عوامل دارویی اضافی عبارت‌اند از:

باکلوفن، شل‌کننده عضلات اسکلتی است که برای درمان اسپاستیسیته عضلانی استفاده می‌شود. برای عملکرد احتمالی آن در مراقبت‌های نگهداری وابستگی به مواد افیونی موردمطالعه قرار گرفته است.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد داروی ضدتشنج گاباپنتین می‌تواند به افرادی که از سم‌زدایی به کمک متادون استفاده می‌کنند کمک کند تا چنین علائم ترک را مدیریت کنند.

ویگاباترین (ضدتشنج) مانند گاباپنتین، می‌تواند به علائم ترک الکل کمک کند. هنگامی که در درمان وابستگی به الکل استفاده می‌شود، توپیرامات با دوز پایین ممکن است به کاهش میل به الکل، اضطراب و افسردگی کمک کند که نشان می‌دهد ممکن است به جلوگیری از عود کمک کند.

درحالی‌که هیچ تأییدیه رسمی برای داروهای ترک اعتیاد در این موارد صادر نشده است، آنها به‌عنوان نمونه‌ای از چگونگی جستجوی محققان برای راه‌حل‌های نسخه جدید برای افزودن به جعبه ابزار درمان اعتیاد هستند. با تحقیقات در حال انجام، انتظار داریم رویکردها و روش‌های بالینی معتبر خود را تکمیل کنیم تا به‌زودی پیشرفت بیشتری در درمان سوءمصرف مواد داشته باشیم.

اپلیکیشن مشاوره پزشکی طبیبجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ