مقدمه

هومیوپاتی یکی از روش های درمانی موجود در علم پزشکی به شمار می رود که با کمک گرفتن از خود بدن انسان برای درمان و بهبود مشکلات به کار گرفته می شود. در این روش درمانی از دارو های هومیوپاتی برای تحریک سیستم دفاعی بدن استفاده می شود. ولی این دارو ها و محصولات هومیوپاتی چه هستند. و چگونه می توان آن ها را مصرف کرد؟ آیا می توان به این دارو ها و این روش درمانی اعتماد کرد؟ آیا این محصولات از استاندارد های جهانی برخوردارند؟ ما در ادامه ی این مقاله به بررسی این سوالات خواهیم پرداخت اما ابتدا بگذارید ببینیم خود روش درمانی هومیوپاتی چیست؟

داروهای هومیوپاتی

در روش درمانی هومیوپاتی، از دارو های هومیوپاتی برای تحریک سیستم دفاعی بدن استفاده می شود

هومیوپاتی چیست؟

هومیوپاتی یک روش درمانی جایگزین است که در اواخر دهه ی ۱۷۰۰ میلادی توسعه یافت. علم هومیوپاتی به طور کل بر دو اصل استوار است:

  • اصل مانند درمان هایی مثل (like-cures-like)“: این اصل به این موضوع اشاره دارد. که اگر ماده ای بتواند باعث به وجود آمدن علائم خاصی در یک فرد سالم شود، می تواند به شکل رقیق شده برای درمان کردن علائم بعضی از بیماری های مربوط نیز استفاده شود.
  • اصل “بینهایت کوچک”: طبق این اصل و قانون هر چه ماده ی مورد استفاده قرار گرفته در این داروها رقیق‌تر باشند، محصول درمانی نیز قوی‌تر خواهد بود.

 

فرآورده ها و دارو های هومیوپاتی چه هستند و از چه چیزی ساخته شده اند؟

 

فراورده ها و دارو های هومیوپاتی همانطور که در بالاتر نیز به آن اشاره شد ساخته شده از موادی هستند که باعث بروز علائم خاصی در بدن ما می شوند. این موادی که از آن ها برای تولید محصولات هومیوپاتی استفاده می شود، ابتدا در غلضت هایی که علائم خفیفی را بروز می دهند، به داوطلبان سالم تجویز می شوند. سپس برای نشان دادن کاربردهای درمانی احتمالی این مواد، علائم تجربه شده ی آن ها توسط داوطلبان، به دست محققان ثبت می شوند. سپس محلول رقیقی از این ماده به عنوان یک داروی هومیوپاتی ساخته خواهد شد.

این داروها محلول رقیقی از موادی هستند که باعث بروز واکنش های خاصی در بدن ما می شوند

محصولات و دارو های هومیوپاتی اغلب به عنوان جایگزین های ایمن و موثر طبیعی دارو های شیمیایی به بازار عرضه می شوند. و به صورت آنلاین و یا در فروشگاه های خرده فروشی لوازم بهداشتی یا داروخانه ها فروخته می شوند.

محصولات درمانی ای که بر روی جعبه خود دارای برچسب هومیوپاتی هستند، می توانند حاوی طیف وسیعی از مواد طبیعی، از جمله ترکیبات مشتق شده از گیاهان، منابع حیوانی، انسانی سالم یا بیمار، مواد معدنی و مواد شیمیایی باشند.

داروهای هومیوپاتی

مثالی از یک محصول هومیوپاتی

آیا محصولات و دارو های هومیوپاتی کم عوارض و بی خطر هستند؟

در حالی که محصولات و دارو هایی که از برچسب هومیوپاتی برخوردار هستند، معمولاً به عنوان یک محلول بسیار رقیق شده برچسب گذاری می شوند. برخی از این محصولات نیز حاوی مقادیر قابل ملاحظه ای از مواد فعال هستند. و بنابراین می توانند باعث بروز آسیب های قابل توجهی به بیماران شوند. ولی به طور کلی به دلیل غلظت بسیار کم، این دارو ها باعث به وجود آمدن عوارض جانبی چشمگیر یا خطراتی خاصی نمی شوند.

استفاده ی کودکان از دارو های هومیوپاتی

به طور کلی استفاده ی کودکان دارای سنین کم از دارو های هومیوپاتی به دلیل خطرات احتمالی ناشناخته ی آن ها توصیه نمی شود؛ ولی متاسفانه، بسیاری از والدین برای درمان بیماری های فرزندان خود از دارو های هومیوپاتی استفاده میکنند دلایل این کار را می توان در چندین مورد زیر خلاصه کرد:

داروهای هومیوپاتی

استفاده ی کودکان از این داروها به علت عوارض ناشناخته شان توصیه نمی شود

  • آنها نمی دانند که این داروها واقعا چه هستند و چه کاربردی دارند. جای تعجبی نیست وقتی که داروخانه ها این دارو ها را با سایر دارو های سنتی بدون نسخه برای درمان تب، آلرژی، سرفه و سرماخوردگی در یک قفسه قرار می دهند.
  • برخی از آن ها دارو های هومیوپاتی را با دارو های گیاهی و یا سایر دارو های طبیعی بدون نسخه اشتباه می گیرند.
  • آنها از این دارو ها برای درمان علائم بیماری و یا شرایطی استفاده می کنند. که جایگزین دارویی ای برای آنها وجود ندارد، مانند درد های دندان، درد های قولنج، علائم سرماخوردگی و….

به طور کلی این نکته را در ذهن خود داشته باشید که همیشه از درمان ها و دارو هایی استفاده کنید. که پزشکتان آن را به شما معرفی کرده است و یا اگر خواستید از دارو های بدون نسخه (مانند درمان های هومیوپاتی) استفاده کنید قبل از استفاده از آن ها با پزشک خود در ارتباط با تداخل آن ها با دیگر دارو های مصرفی تان و یا عوارض احتمالی آن ها مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ