سیتالوپرام و درمان افسردگی

در سال‌های اخیر به دلیل افزایش مشکلات روانی و افزایش سطح اطلاعات عمومی مردم از بیماری‌های اعصاب و روان، خیلی از افراد حتی با بسیاری از داروهای مغز و اعصاب آشنایی دارند. به عنوان مثال فلوکستین، کلردیازپوکساید، سیتالوپرام، گاباپنتین و بسیاری از این قبیل قرص‌ها، نام‌های آشنایی برای بسیاری از افراد می‌باشند. از این رو آشنایی با برخی از این داروهای پرکاربرد، امری مهم و ضروری می‌باشد. از آنجایی که افسردگی‌، خود به عنوان یک بیماری مستقل و یا به عنوان عوارض جانبی برخی از داروها بروز پیدا می‌کند؛ این بیماری به یک بیماری مهم تبدیل شده است.
داروهای ضد افسردگی داروهایی هستند که برای درمان بیماری‌ها و مشکلات اعصاب و روان مورد استفاده قرار می‌گیرند. از اینگونه بیماری‌ها می‌توان به بیماری‌هایی مانند اختلالات اضطراب، افسردگی، اختلالات وسواس فکری-عملی، دردهای مزمن، اختلال در خوردن و دردهای نوروپاتیک اشاره کرد. دیگر کاربردهایی که این داروها دارند، درمان قاعدگی‌های دردناک، میگرن، خروپف، اختلال کم‌توجهی-بیش‌فعالی، اختلالات ناشی از اعتیاد، اختلالات خواب اشاره کرد. بر طبق تشخیص پزشک معالج، از این داروها می‌توان به تنهایی و یا در ترکیب با داروهای دیگر برای بیمار استفاده کرد.

.

داروهای ضد افسردگی خود شامل ۵ گروه عمده می‌باشند که هرکدام از این گروه‌ها ، شامل داروهایی خاص با مکانیسم عمل خاص خود هستند. گروه‌های اصلی داروهای ضد افسردگی شامل داروهای مهار کننده‌ی مونو آمین‌اکسیداز، داروهای تری سایکلیک و تترا سایکلیک، مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین، مهارکننده‌های بازجذب سروتونین و نور اپی نفرین و سایر انواع داروهای ضد افسردگی.
هدف اصلی این محتوا بحث پیرامون یکی از قرص‌های ضد افسردگی به نام سیتالوپرام، یک مهارکننده‌ی بازجذب سروتونین می‌باشد.

سیتالوپرام

سیتالوپرام

سیتالوپرام یک قرص خوراکی است که با نام تجاری سِلکسا در بازار عرضه می‌شود، که یک داروی ضد افسردگی متعلق به گروه مهارکننده‌های بازجذب سروتونین (SSRI) می‌باشد. سیتالوپرام ابتدا توسط یک شرکت دانمارکی به نام لوندبک ساخته شد. بعد از آن توسط ایالات متحده آمریکا تولید گردید و امروزه در سراسر دنیا ساخته می‌شود. بعد از شروع مصرف این دارو یک تا چهار هفته طول می‌کشد تا بتوانید اثرات ضد افسردگی این دارو را مشاهده کنید.
امروزه رایج‌‌ترین داروهای ضد افسردگی‌ از داروهای مهارکننده‌ انتخابی بازجذب سروتونین، انتخاب می‌شوند. علت ترجیح این داروها بر سایر گروه‌ها این است که عوارض جانبی آن‌ها نسبت به سایر داروهای ضد افسردگی کمتر است. هنگامی که یک فرد به بیماری افسردگی دچار می‌شود، اضطراب یکی از مشکلاتی است که در پی افسردگی بروز پیدا می‌کند و چون داروهای موجود در این گروه به علت مکانیسم عمل خود می‌توانند اضطراب را نیز کاهش دهند؛ پس می‌توانند هر دو مشکل را درمان کنند. از داروهای این گروه برای درمان اختلالات پانیک، اختلالات اضطراب فراگیر، اختلالات وسواس فکری-عملی، اختلال جمع‌هراسی و اختلال فشار روانی پس آسیبی استفاده می‌شود

موارد مصرف سیتالوپرام:

سیتالوپرام علاوه بر اینکه برای درمان افسردگی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در بهبود گرگرفتگی، درمان انزال زودرس، کاهش نوروپاتی دیابتی، کاهش رفتارهای تهاجمی و تکانشی، درمان اختلالات رفتاری زوال عقل و درمان بیش فعالی جنسی مربوط به مراحل ابتدایی آلزایمر نیز موثر واقع می‌شود. مشاهده شده است که مصرف هم‌زمان سیتالوپرام و آمی‌تریپتیلین می‌تواند جلوی حملات میگرن شدید را بگیرد. این دارو همچنین تأثیر زیادی در درمان اختلال وحشت‌زدگی دارد.
از سیتالوپرام می‌توان برای درمان اختلال بدشکلی بدن، اختلال دیسفوریای پیش از قاعدگی، اضطراب، افسرده خویی و اختلال وسواسی-جبری استفاده کرد. مطالعات نشان داده است که این دارو می‌تواند به اندازه پاروکستین و فلووکسامین در درمان اختلال وسواس فکری-عملی کارآمد باشد. اثرگذاری این دارو در درمان اضطراب اجتماعی به اندازه مکلوبماید است.
در مطالعاتی که برای درمان الکلیسم انجام شده، مشخص شده است که فرد می‌تواند علائم ناشی از مصرف مشروبات الکلی را با مصرف سیتالوپرام کاهش دهد. هرچند که اثرآمی‌تریپتیلین در پیشگیری از میگرن نسبت به سیتالوپرام خیلی بیشتر است، اما زمانی که بیمار از نظر فیزیولوژی به درمان با آمی‌تریپتیلین مقاومت نشان می‌دهد، می‌توان از سیتالوپرام به عنوان داروی کمکی استفاده کرد.
عوارض جانبی کلی مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین مانند سیتالوپرام:
از جمله عوارض جانبی این داروها می‌توان به اضطراب، سردرد، سرگیجه، وجود افکار غیرطبیعی، بی‌خوابی، لرزش، خشکی دهان، تعریق، حالت تهوع، اسهال یا یبوست، کاهش وزن، خارش و جوش و اختلال در عملکرد جنسی یا بی‌میلی جنسی اشاره کرد.

ممنوعیت‌های دارویی:

در طی مدت زمانی که به واسطه‌ی این داروها درمان می‌شوید، از خوردن الکل پرهیز نمایید. سعی کنید از رژیم غذایی خاصی پیروی کنید و مراقب مواد غذایی که ممکن است با داروی شما تداخل ایجاد کنند، باشید. مصرف این داروها در زمان بارداری و شیردهی ممنوع است. زیرا که این داروها از طریق جفت و شیر مادر به جنین و نوزاد انتقال می‌یابند. و در نهایت نیز اگر هر نوع داروی دیگری مصرف می‌کنید لطفا با پزشک خود مشورت نمایید تا مبادا آن دارو با داروهای جدید تداخل داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ