روش های جدید درمان استرس چیست؟

به طور کلی عوامل محیطی متفاوتی که می ‌توانند خوشایند یا ناخوشایند باشند ممکن است موجب ایجاد واکنش های هیجانی در شخص گردند. این واکنش های هیجانی را استرس می نامند. بروز این واکنش های هیجانی در افراد مختلف متفاوت است و در بعضی از افراد باعث بهبود عملکرد آن ها می گردد. اما بعضی افراد دیگر با افت عملکرد مواجه خواهند شد. چنین افرادی در نهایت با مشکل هایی روبرو می گردند. در این مطلب می خواهیم روش های جدید درمان استرس برای جلوگیری از افت عملکرد یا بروز مشکل در شخص را برای شما دوستان عزیز توضیح دهیم با ما همراه باشید.

روش‌ های جدید درمان استرس چگونه است؟ 

بسیاری از متخصصین مراقبه، یوگا و ورزش را به عنوان روش های جدید درمان استرس به افراد توصیه می‌ کنند که این روش ها کاملا تایید شده هستند و تاثیر فوق ‌العاده ‌ای بر روی ایجاد آرامش دارند. اما افراد ممکن است زمانی دچار استرس گردند که شرایط برای انجام چنین تمریناتی را نداشته باشند. بنابراین بهتر است که به صورت روزانه کارهایی را انجام دهید تا بتوانید از ایجاد استرس جلوگیری نمایید‌. از جمله این کار را می توان به موارد زیر اشاره نمود:

روش های جدید درمان استرس

  • به موقع از خواب بیدار شوید:

بیدار شدن به موقع یا حتی کمی زودتر از زمان مورد نظر باعث می گردد تا زمان بیشتری داشته باشید و بتوانیم در آرامش کامل صبحانه خود را میل کنید. همچنین زمانی که زودتر از خواب بیدار می‌ شوید فرصت بیشتری برای گرفتن تصمیمات دارید. حتی می‌ توانید به باشگاه بروید یا تمرینات ورزشی انجام دهید. شاید این کار به نظر ناچیز باشد، اما به دلیل تاثیر فوق ‌العاده ‌ای که در کاهش استرس دارد به عنوان یکی از روش ‌های جدید درمان استرس شناخته می‌ شود. همچنین باعث ایجاد تغییرات مثبتی در زندگی روزانه افراد می گردد.

  • روز خود را با برنامه ریزی آغاز کنید:

یکی از راه های دیگری که به عنوان روش‌ های جدید درمان استرس شناخته شده است برنامه ریزی روزانه است. این کار باعث می شود تا شما بتوانید برای تمام لحظات خود برنامه ریزی داشته باشید و زمان کافی به دست آوردید. زمانی که برای انجام فعالیت های روزانه خود برنامه‌ ریزی داشته باشید این موضوع باعث می گردد تا استرس شما کمتر شود و بر روی تمام فعالیت های روزانه خود تسلط داشته باشید. در نهایت نتایج مثبتی در طی روز به دست می آورید و احساس آرامش بیشتری خواهید داشت.

  • از تمام کارهای کم اهمیت بپرهیزید:

در واقع همان میزان که برنامه ریزی روزانه اهمیت دارد و باعث ایجاد آرامش در زندگی شما می ‌شود حذف مسائل کم اهمیت نیز ضروری است. شاید این کار کمی سخت‌ تر باشد. اما شما می توانید با حذف کارهای کم اهمیت به فعالیت های مورد علاقه خود بپردازید. همچنین این کار می ‌تواند باعث افزایش اعتماد به نفس شما گردد.  به همین دلیل حذف تمام کارهای کم اهمیت را به عنوان یکی از مهم ترین روش های جدید درمان استرس می ‌دانند.

  • بیشتر بخندید:

طبق تحقیقاتی که انجام شده تاثیر خنده بر کاهش استرس و اضطراب مشخص گردیده است. به همین دلیل است که امروزه در کشورهای پیشرفته از خنده درمانی به‌ عنوان روش ‌های جدید درمان استرس استفاده می‌ کنند. علاوه بر آن خنده موجب افزایش سلامتی بدن و تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد. همچنین خنده درمانی به صورت بلند مدت باعث می گردد تا روحیه شما شاداب و پر انرژی گردد.

  • موسیقی های آرامش بخش گوش دهید:

از دیگر روش های جدید درمان استرس گوش دادن به موسیقی های آرام بخش می باشد. زیرا موسیقی های ملایم موجب کاهش استرس و اضطراب، کاهش فشار خون، کاهش ضربان تند قلب و حتی کاهش هورمون های استرس می گردد. علاوه بر آن شما می توانید با گوش دادن به موسیقی هایی که باعث ایجاد احساس لذت در شما می گردند به آرامش برسید که البته بسیاری از افراد ترجیح می ‌دهند صداهای طبیعت را گوش دهند. زیرا باعث ایجاد آرامش بسیار عمیق در افراد می‌ شود. در کل گوش دادن به موسیقی آرامش بخش است و به همین دلیل است که بسیاری از متخصصین در هنگام تدریس روش های آرام سازی ذهن، انجام این روش ها را در کنار موسیقی توصیه می کنند.

  • روش های جدید درمان استرس

    روش های جدید درمان استرس

    تنفس عمیق داشته باشید:

همانطور که می دانید استرس بر روی دستگاه عصبی سمپاتیک تاثیر گذاشته و باعث فعال شدن آن می شود. بنابراین انسان در حالت جنگ و ستیز قرار می ‌گیرد و هورمون های استرس زا در بدن تولید می شوند که باعث ایجاد علائمی همچون گرفتگی رگ های خونی، تنفس سریع یا تپش قلب می گردد. یکی از روش های جدید درمان استرس برای کنترل چنین وضعیتی تنفس عمیق می باشد. بنابراین بهتر است در هنگام بروز استرس تنفس عمیق داشته باشید تا شش هایتان کاملا باز شود و اکسیژن بیشتری به بدن برسد. در نتیجه علائم ذکر شده از بین خواهد رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ