روش های انتخاب یک روانشناس خوب

انتخاب یک روانشناس خوب بستگی به نیاز ها، مشکلات و ترجیحات فردی خود شخص دارد. هر فردی باید به دنبال یک روانشناس واجد شرایط و با تجربه در زمینه ی مورد نیاز خود باشد که بتواند برای گرفتن کمک از او با او راحت باشد.

وظیفه یک روانشناس این است که به افرادی که دارای مشکلات مربوط به روان هستند و همچنین نیاز به کمک برای عبور از چالش های طبیعی زندگی دارند، مشاوره دهد.

یک روانشناس خوب و کاربلد برای مشاوره دادن و کمک کردن به انسان ها، آموزش های زیادی می بیند و علوم مخصوص زیادی را فرا می آموزد. تحصیلات روانشناس ها با ۴ سال تحصیل کردن در مقطع کارشناسی و گذراندن ۴ سال تحصیلی تکمیلی دیگر شروع می شود و پس از یادگیری این دروس پایه می توانند در زمینه دلخواهشان تحصیلاتشان را ادامه دهند.

در ادامه ی این مقاله به بررسی کار روانشناسان، کمکی که روانشناسان به بیماران می کنند و روش های انتخاب یک روانشناس خوب می پردازیم.

به چه کسی روانشناس گفته می شود؟

روانشناس را می توان نوعی پزشک تعریف کرد که در زمینه چالش های سلامتی روان انسان ها تخصص دارد.

روانشناسان از تحصیلاتشان و آموخته هایشان در زمینه علوم عمومی و رفتاری و اعصاب استفاده می کنند تا به مردم برای پیدا کردن دلیل تفکرات، احساس ها و یا رفتار هایشان کمک کنند. بنابراین آنها به دنبال یافتن علت ها و یا محرک های اصلی مشکلات هستند.

 انتخاب یک روانشناس خوب، می تواند به فرد کمک کنند تا مشکلات خود را برطرف و در صورت نیاز داشتن، رفتارهای خود را تغییر دهد.

روانشناسان نوعی پزشک هستند که در زمینه مشکل های سلامتی روان انسان ها تخصص دارند

روانشناسان به طور دقیق چه کمکی می توانند به بیماران بکنند؟

دلایل مختلفی می تواند وجود داشته باشد که یک فرد از روانشناس کمک بخواهد. این دلایل ممکن است دلایلی طولانی مدت مانند بیماری افسردگی مزمن و یا دلایلی کوتاه مدت مانند غم و اندوه ناشی از یک واقعه یا اتفاق باشند. همچنین روانشناسان می توانند برای مقابله با موارد زیر نیز به افراد مختلف کمک کنند:

 • فشار
 • بیخوابی
 • مسائل مربوط به سلامت روان
 • مشکلات روابط
 • اعتیاد
 • مشکلات روان شناختی
 • گرایشات جنایی
 • سازگاری با معلولیت

برخی از روانشناسان نیز ممکن است در زمینه های تحصیلی، تجربه داشته باشند و به دانش آموزان در مسائل درسی و تحصیلی کمک کنند. در هر صورت فرد باید قبل از انتخاب یک روانشناس خوب و مناسب برای کمک کردن به او، بررسی کند که آیا آن روانشناس، تجربه و آموخته های قبلی ای در مورد نگرانی ای که من به دنبال درمان آن هستم را دارد یا نه.

روانشناسان می توانند کمک های مختلفی به افراد بکنند

نحوه انتخاب یک روانشناس خوب و مناسب

اگر یک روانشناس به یک فرد کمک زیادی می کند، ممکن است کمک این روانشناس نتیجه مشابهی برای شخص دیگری نداشته باشد. هنگام انتخاب یک روانشناس خوب و مناسب با نیاز هایتان، عوامل حرفه ای و شخصی زیادی وجود دارد که  باید به آنها توجه کنید. در ادامه به چند ویژگی یک روانشناس خوب می پردازیم:

 • روش درمانی

برای حل هر مشکلی راه های متفاوت زیادی وجود دارد، روانشناسان نیز برای درمان و حل مشکلات بیماران خود می توانند از روش هایی خاصی استفاده کنند که این روش ها ممکن است فقط مخصوص آن روانشناس باشند.

روانشناسان ممکن است برای درمان بیماران خود فقط از مشاوره استفاده کنند و یا روشهای دیگری مانند استفاده از دارو ها و یا هیپنوتیزم درمانی را به کار بگیرند. به هر حال شما باید روانشناسی را انتخاب کنید که روش درمانی او با شما سازگار است و بیشترین نتیجه را از آن می گیرید.

 • ارتباط دوستانه

برای موثر بودن درمان، فرد باید کاملاً با روانشناس خود ارتباط دوستانه برقرار کند و احساس راحتی داشته باشد. داشتن یک رابطه دوستانه خوب با روانشناس تان باعث می شود تا بتوانید در مورد موضوعات مهم و حساس صحبت کنید؛ که این موضوع اثر زیادی بر کیفیت درمان شما خواهد گذاشت.

وجود ارتباط دوستانه بین بیمار و روانشناس می تواند یکی از دلایل انتخاب یک روانشناس خوب و مناسب برای شما باشد

 • هزینه ها

مسلما هزینه یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر انتخاب یک روانشناس است. هزینه های درمان شما می تواند بسته به محیط درمانی و عواملی مانند بیمه و تجربه پزشک متفاوت باشند.

برخی از شرکت های بیمه سلامت، درمان های سلامت روانی را نیز پوشش می دهند، اما همه ی شرکت های بیمه از این ویژگی برخوردار نیستند. این مهم است که شما قبل از قرارداد بستن با شرکت بیمه؛ بیمه نامه را بررسی کنید تا ببینید که آیا این بیمه شامل درمان های روانشناسی نیز می شود یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ