مقدمه

درمانگر کیست؟ روش های انتخاب درمانگر چه هستند؟ چرا انتخاب درمانگر، موضوعی مهم و پر اهمیت است؟ درمانگر ها چگونه میتوانند به ما کمک کنند؟ برای جواب به این سوال ها ابتدا این مقاله را با مقدمه ای راجع به انتخاب درمانگر شروع می کنیم.

 انتخاب یک درمانگر مناسب نیاز های شما، یک تصمیم بزرگ است؛ زیرا گرفتن مشاوره از یک فرد مناسب، می تواند بخش بسیار مهمی از بازیابی به زندگی و حفظ سلامت روان شما باشد. هنگامی که بفهمید چه عواملی می توانند بر موفقیت درمان تاثیر بگذارند و بدانید که به دنبال چه چیزی بگردید، انتخاب درمانگر، می تواند اولین قدم مثبت و سازنده ی شما در راه داشتن سلامت روان بهتر باشد. همچنین باید به این موضوع اشاره کنیم که انتخاب نوع درمان مورد نیاز شما نیز، می تواند یافتن یک درمانگر مناسب برای شما را آسان کند. ما در ادامه ی این مقاله به بررسی روش های انتخاب درمانگر می پردازیم. اما ابتدا اجازه دهید که ببینیم درمانگر به چه کسی گفته می شود؟

                                                                           انتخاب نوع درمان مورد نیازتان، می تواند پیدا کردن درمانگر مناسب شما را آسان کند

درمانگرها که هستند و چگونه می توانند به ما کمک کنند؟

اینکه بدانیم درمانگر ها دقیقا چه کاری انجام می دهند، می تواند به شما کمک زیادی در یادگیری نحوه انتخاب درمانگر مناسب کند. به گفته ی موسسه ملی بهداشت روانی (NIMH)، درمانگر ها می توانند کارهای زیادی انجام دهند، از جمله کمک کردن به افراد مختلف برای ایجاد آگاهی و بینش نسبت به افکار آشفته، احساسات آزاردهنده و رفتارهای مخرب. علاوه بر این، همچنین درمانگر ها می توانند در زمینه های آموزش مدیریت استرس، مشکلات روابط با دیگران، اثرات زندگی کردن با مشکلات روانی و بسیاری موارد دیگر از این قبیل، به بیماران خود کمک کنند.

درمانگر یک دوست نیست که به مشکلات شما گوش دهد و سعی کند به شما مشاوره دهد. در عوض، شما باید به دنبال یک متخصص آگاه در زمینه ی مشکلات مربوط به ذهن و روان باشید، که بتواند به شما کمک کند مواردی مانند الگوهای منفی افکار و رفتارهای مشکل ساز را شناسایی کنید و آن ها را به بهترین نحو ممکن تغییر دهید.

درمانگر ها  می توانند در زمینه های نحوه کنترل افکار و احساسات منفی، اضطراب، افسردگی و… به شما کمک کنند.

روش های انتخاب درمانگر، چه موضوعاتی را برای انتخاب یک درمانگر مناسب باید در نظر بگیریم؟

هنگام تصمیم گیری در مورد انتخاب یک درمانگر مناسب، عوامل زیادی وجود دارد که می توانید آن ها را در نظر بگیرید، ما در ادامه به بررسی روش های انتخاب درمانگر و عواملی که باید هنگام انتخاب آن ها در نظر بگیرید، می پردازیم.

  • هدف خود را مشخص کنید.

به چه دلیلی می خواهید به دنبال رسیدن به سلامت روان باشید؟ مطمعناً قبلاً شما به این سوال که آیا به درمان نیاز دارید یا نه، پاسخ داده اید، اما هرچه بیشتر بتوانید به جزئیات این سوال بپردازید، آماده تر خواهید بود تا بیشترین بهره را از جلسات درمان خود ببرید.

شما می توانید با پاسخ دادن به این ۳ سوال، بفهمید که دقیقا از درمان خود چه چیزی می خواهید:

  1. در حال حاضر از چه مشکلاتی رنج می برید؟
  2. این مشکلات چگونه بر شما تاثیر می گذارند؟ برای جواب دادن به این سوال احساسات و افکار خود و همچنین تاثیرات منفی آنها را بر زندگی خود، در نظر بگیرید.
  3. انتظار دارید از این درمان چه چیزی به دست آورید؟ امیدوارید در نتیجه، چه چیزی در زندگی شما بهتر شود؟

تامل و پاسخ دادن با جزئیات، به سوال “به چه دلیلی می خواهید به دنبال رسیدن به سلامت روان باشید؟” می تواند به شما در پیدا کردن درمانگر مناسبتان کمک کند

  • درمانگری را انتخاب کنید که دارای شخصیتی سازگار با شما است.

از بین همه ی عوامل و روش های انتخاب درمانگر مناسب، شاید بتوان گفت یافتن درمانگری که دارای شخصیتی سازگار با شما باشد یکی از مهمترین موضوعات قابل بررسی، قبل از انتخاب درمانگر است. بروس وامپولد، روانشناس نشریه پرسش و پاسخ “APA”، می گوید: “صدها مطالعه نشان داده است، که رابطه ی بین درمانگر و بیمار، برای موفقیت درمان موضوعی بسیار پر اهمیت است.

 

  • تحصیلات و گواهینامه های درمانگر را بررسی کنید.

تعدادی زیادی متخصص سلامت روان و یا درمانگر وجود دارند که همه ی آنها دارای سطوح مختلف تحصیلی و یا دارای گواهینامه های مختلفی در زمینه سلامت روان هستند. داشتن مدارک و گواهینامه های حرفه ای تحصیلی، به این معنی است که آن درمانگر، سالها آموزش های خاصی را برای کمک به افرادی که دارای مشکلات مربوط به سلامت روان بوده اند، گذرانده است.

  • تخصص درمانگر را بررسی کنید.

در حالی که اکثر افراد بدون توجه به تخصص درمانگر ها برای درمان مشکلات خود به آن ها مراجعه می کنند، باید توجه داشت که بسیاری از درمانگر ها در زمینه های مخصوصی تخصص دارند. به عنوان مثال، برخی بر افسردگی، اضطراب و یا سایر چالش های خاص تمرکز می کنند، در حالی که برخی دیگر در درمان مشکلات خاص دیگری تخصص دارند.

اپلیکیشن مشاوره صوتی ، تصویری و متنی طبیبجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ