مقدمه

ترک اعتیاد و سیگار از دید خیلی از انسان ها می تواند امری بسیار مشکل و دور از ذهن به نظر برسد. این افراد باید در نظر بگیرند که به وجود آمدن اعتیاد به مواد مخدر، سیگار، الکل و یا هر چیز دیگری، یک نقص شخصیتی و یا نشانه ای از ضعف فردی نیست و برای غلبه بر این مشکل اراده ای بسیار محکم و قوی لازم است. همچنین سوء استفاده از داروهای مختلف، سیگار و موادمخدر می توانند تغییراتی را در مغز فرد معتاد ایجاد کنند که این تغییرات باعث ایجاد اشتیاق شدید و اجبار به استفاده ی دوباره ی فرد از آن ها می شود که باعث می شود هوشیار بودن و ترک کردن آن ها به عنوان هدفی غیرممکن به نظر برسد. اما این موضوع را در ذهن خود داشته باشید که بهبودی و ترک اعتیاد و سیگار هرگز امری دور از ذهن نیست، اهمیت ندارد که وضعیت شما چقدر ناامید کننده و بد به نظر می رسد و یا اینکه قبلاً چند بار تلاش کرده اید و به در بسته خورده اید. با انجام درمان و حمایت مناسب، تغییر کردن همیشه امکان پذیر است.

.

اهمیت ندارد که وضعیت شما چقدر ناامید کننده و بد به نظر می رسد، ترک اعتیاد و سیگار هرگز امری دور از ذهن نیست

تحقیقات نشان می دهد که روش ها و تکنیک های زیر می توانند به شما در حرکت به سمت بهبودی و ترک اعتیاد و سیگار کمک زیادی بکنند. در ادامه به بررسی این راه ها می پردازیم.

راه های کاربردی برای ترک اعتیاد و سیگار

  • قبول کردن وجود مشکل

اول از همه، ابتدا شما باید اعتراف کنید که مشکلی وجود دارد و این را قبول کنید که نیازمند کمک برای درمان اعتیاد خود هستید. این طبیعی است که اگر از خود احساس ناراحتی دارید و یا همیشه احساس گناه می کنید و یا اگر عادات بد تان فعالیت های روزمره شما را دچار اختلال می کند و یا آن ها را محدود می کند؛ بعد از اینکه مشکل خود را قبول کردید وقت آن است که تغییر کنید.

دکتر الیزابت هارتنی، اظهار دارد: ” از نظر جسمانی، روحی و احساسی عوامل بسیار زیادی وجود دارد که ترک اعتیاد و سیگار را سخت می کند. ” به همین دلیل است که بسیاری از مردم برای ترک کردن به پزشکان و مشاوران مراجعه می کنند تا آنها را در فرآیند های پیچیده ترک راهنمایی کنند.

.

بسیاری از مردم برای ترک کردن مواد اعتیاد زا به پزشکان و مشاوران مراجعه می کنند تا آنها را در فرآیند های پیچیده ترک راهنمایی کنند

  • به یک نفر پاسخگو باشید

شما می توانید برای ترک اعتیاد و سیگار، یک حامی، دوست نزدیک و یا حتی یکی از اعضای خانواده خود را مشخص کنید تا به شما کمک کنند ترک اعتیاد خود به هر چیزی که درگیر آن هستید را در دستور کار خود قرار دهید. هنگامی که شما می دانید فردی حال شما را بررسی می کند، کمتر مستعد تسلیم شدن در برابر نفس و اعتیاد خود خواهید بود.

  • ورزش کنید

ترز جی بورچارد، پزشک سلامت روان می گوید: “به نظر من هیچ درمانی به اندازه ی ورزش کردن برای ترک اعتیاد و مقابله با مشکلات روانی موثر نیست.” نه تنها شما هنگام ورزش کردن سلامت و رفاه کلی خود را بهبود می بخشید، بلکه باعث می شوید که اندورفین در بدن شما به طور طبیعی آزاد شود.

ترک اعتیاد و سیگار

ترک اعتیاد و سیگار

ورزش کردن، یکی از مفید ترین راه های ترک اعتیاد و سیگار

  • تصمیم بر ترک عادت ها بگیرید

در اکثر مواقع اعتیاد شما به هر نوع ماده ای فقط یک عادت مخرب در ذهن شما است و ارتباطی با خود ماده ندارد، شما باید سعی کنید با داشتن یک اراده ی راسخ تصمیم به ترک آن عادت بگیرید.

  • استفاده از درمان شناختی رفتاری (CBT)

بریتانی تاکت، پزشک متخصص از دانشگاه ماساچوست می گوید: “زمانی که می خواهید چیزی را ترک کنید وقتی هوس استفاده از آن در شما به وجود می آید سعی کنید توجه خود را به چیز دیگری هدایت کنید و یا حواس خود را پرت کنید تا زمانی که هوس به وجود آمده به ناچار از بین برود.”

.

تکنیک های تجسم و تصویر پردازی نیز همچنین می توانند به شما در آرامش داشتن هنگام به وجود آمدن هوس کمک کنند.

ترک اعتیاد و سیگار

ترک اعتیاد و سیگار

هنگامی که هوس استفاده از ماده ی اعتیاد زا در شما به وجود می آید، سعی کنید ذهن خود را به جای دیگری هدایت کنید

  • سرگرمی جدیدی برای خود کشف کنید

یافتن و کشف کردن یک سرگرمی جدید نه تنها می تواند به شما در تقویت کردن شخصیتتان کمک کند، بلکه وسیله ای عالی برای پرت کردن حواس در هنگام به وجود آمدن میل به ماده ی اعتیاد زا است، و می تواند برای ترک اعتیاد و سیگار راهی مناسب باشد.

 

  • به خودتان عشق بورزید

یک جمله ی معروف از مقاله ای مربوط به ترک اعتیاد وجود دارد که می گوید: “همه ی ما در گذشته مرتکب اشتباهاتی شده ایم، امروز روز یادگیری و آموختن از آنهاست. ” هنگامی که شما شروع به یادگیری زندگی کردن بدون اعتیاد می کنید، دیگر نیازی به آن ماده در زندگی خود احساس نخواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ