راه ها و روش های جدید درمان اضطراب

قطعا همه ما تاکنون داشتن استرس و نگرانی را تجربه کرده ‌ایم که باعث ایجاد یک بیقراری موقت می گردد. البته در بعضی از موارد این اضطراب تا حدی شدت پیدا می ‌کند که می ‌تواند زندگی شخصی و کارکرد اجتماعی و شغلی فرد را تحت تاثیر قرار داده و مانع انجام آن ها گردد. اما بهتر است بدانید که شما می توانید با انجام روش های جدید درمان اضطراب این احساس را کنترل کنید و شدت آن را به کاهش دهید. در ادامه سعی کرده ایم موثر ترین روش های درمانی را به شما دوستان عزیز معرفی کنیم با ما همراه باشید.

انواع روش های جدید درمان اضطراب:

امروزه پزشکان از روش های جدید درمان اضطراب برای کاهش نگرانی ها یا استرس های ایجاد شده استفاده می کنند. توجه داشته باشید که هدف استفاده از این روش ‌های جدید تنها کاهش یا کنترل اضطراب نیست و هدف اصلی درمان و از بین بردن آن است. معمولا افرادی که به اضطراب و نگرانی دچار هستند، همیشه احساس ناامنی و بی قراری خواهند داشت. بنابراین تمایل دارند که صبح‌ ها بدون هیچ هراسی از خواب بیدار شوند و به زندگی روزمره خود ادامه دهند. ولی وجود این گونه نگرانی ها مانع از رسیدن به این لذت خواهد شد. حال بهتر است با کمک روش‌ های جدید درمان اضطراب از این احساس برای همیشه رهایی یابید. از جمله راه های درمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

روش های جدید درمان اضطراب

روش های جدید درمان اضطراب

درمان رفتاری شناختی:

یکی از رایج ‌ترین روش ‌های جدید درمان اضطراب را می ‌توان درمان رفتاری شناختی دانست. طبق تحقیقاتی که انجام گردیده است این روش تاثیر بسیار عالی در بهبود اختلال هراس، اختلال اضطراب اجتماعی، فوبیا و حتی اختلال اضطراب فراگیر داشته است. در واقع درمان رفتاری شناختی باعث می گردد تا الگوهای منفی که در نگاه شخص نسبت به خود یا جهان وجود دارد شناسایی شود. این درمان دارای دو جزء اصلی می باشد که شامل شناخت درمانی و رفتار درمانی است. در شناخت درمانی شناخت افکار های منفی که باعث ایجاد اضطراب می شوند مشخص می گردند و در رفتار درمانی موقعیت هایی که باعث ایجاد احساس اضطراب می گردند مشخص خواهند شد و پس از مشخص شدن این عوامل با کمک تغییر نگرش یا رفتار به درمان آن می پردازند.

  • درمان بازسازی شناختی:

یکی دیگر از روش‌ های جدید درمان اضطراب درمان بازسازی شناختی یا تفکر چالش برانگیز می باشد که در این روش فرد باید تفکرات منفی که باعث ایجاد اضطراب می شود را شناسایی کند و آن ها را به چالش بکشد. در واقع در درمان بازسازی شناختی تفکرات منفی را با افکار مثبت و همین طور واقع گرایانه جایگزین می کنند.

  • مواجه درمانی:

اضطراب و نگرانی را می ‌توان نوعی احساس ناخوشایند دانست که افراد به صورت طبیعی از آن اجتناب می کنند. مثلاً افرادی که ترس از ارتفاع دارند به طور طبیعی از مناطق مرتفع دور خواهند بود. اما شما می‌ توانید با کمک روش‌ های جدید درمان اضطراب مانند مواجه درمانی بر ترس و نگرانی خود غلبه کنید. مثلاً سعی کنید بر روی پل بلندی قدم بزنید یا این که اگر اضطراب شما مربوط به صحبت کردن در جمع است سعی کنید با انجام یک سخنرانی کوچک در یک مهمانی بر ترس خود غلبه کنید.

  • دارو درمانی:

امروزه از داروهای مختلفی نیز برای درمان علائم اضطراب استفاده می شود. به همین دلیل است که دارو درمانی نیز به عنوان یکی از روش های جدید درمان اضطراب مطرح شده است. از جمله داروهایی که جهت درمان اختلالات اضطرابی مورد استفاده قرار می ‌گیرد می ‌توان به داروهای ضد افسردگی اشاره کرد.  همچنین بعضی از داروهای آرام بخش یا مسدود کننده ها نیز ممکن است برای درمان مورد استفاده قرار بگیرند. البته استفاده از داروها تنها تحت نظر پزشک مجاز است.

  • تغییر سبک زندگی:

جالب است بدانید که روانشناسان ممکن است تغییر سبک زندگی را به عنوان یکی از روش ‌های جدید درمان اضطراب به شما پیشنهاد دهند. مثلاً داشتن فعالیت جسمی مانند انجام تمرینات ورزشی که برای بهبود روحیه فرد مناسب است یکی از این تغییرات به شمار می رود. همچنین عدم مصرف مواد مخدر یا الکل، انجام مدیتیشن و یوگا، داشتن تغذیه سالم و مصرف انواع میوه‌جات و سبزیجات یا شرکت در فعالیت های اجتماعی از جمله مواردی است که تأثیر بسزایی در بهبود اضطراب خواهند داشت.

اپلیکیشن مشاوره پزشکی طبیبجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ