داروهای تثبیت ‌کننده خلق چیست؟

در واقع داروهای تثبیت کننده خلق از جمله داروهای روانپزشکی به شمار می روند که معمولاً برای کنترل نوسانات آن خلقی بین شیدایی و افسردگی مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا پزشکان از این داروها جهت بازگرداندن تعادل عصبی شیمیایی استفاده می کنند و این کار را از راه کاهش فعالیت ‌های مغزی انجام خواهند داد. به طور کلی افرادی که دچار اختلال دوقطبی هستند باید از داروهای مناسب برای درمان بیماری استفاده کنند و داروهای مناسب برای آن ها را می‌ توان به عینکی تشبیه کرد که باعث اصلاح دیدشان می گردد تا بتواند همه چیز را به صورت صحیح و واضح ببیند. در این مطلب می‌ خواهیم اطلاعات بیشتری در مورد داروهای تثبیت کننده خلق در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم با ما همراه باشید.

چه کسانی از داروهای تثبیت کننده خلق استفاده می‌ کنند؟ 

به طور کلی افرادی که به اختلالات دوقطبی مبتلا هستند باید از داروهای تثبیت کننده خلق برای درمان استفاده کنند. همچنین در بعضی از موارد افرادی که به اختلال شخصیت مرزی و اختلال اسکیزوافکتیو نیز مبتلا هستند می ‌توانند از این داروها استفاده کنند. البته پزشکان در بعضی از موارد ممکن است از این داروها به عنوان مکملی برای داروهای دیگر مانند افسردگی یا داروهای ضد افسردگی استفاده نمایند.

انواع داروهای تثبیت کننده خلق: 

امروزه داروهای تثبیت کننده خلق را در سه دسته جداگانه تقسیم بندی کرده اند که شامل مواد معدنی، ضد تشنج ها و داروهای ضد روان پریشی هستند. در زیر سعی کرده ایم هر یک از این داروها را به صورت جداگانه توضیح دهیم:

  • مواد معدنی:

از جمله داروهای تثبیت کننده خلق که در طبیعت یافت می شوند می‌ توان به لیتیوم اشاره کرد. در واقع سازمان غذا و داروی آمریکا لیتیوم را در سال ۱۹۷۰ به عنوان یک دارو برای درمان شیدایی که معمولاً ناشی از اختلال دوقطبی می باشد تایید کرد و این ماده تاکنون به عنوان یک داروی موثر در این زمینه شناخته شده است. همچنین ممکن است از لیتیوم در داروهای دیگری که جهت درمان افسردگی تولید می شوند استفاده کنند.

  • ضد تشنج:

همان طور که از نام این داروها مشخص می باشد از جمله داروهایی است که برای درمان تشنج تولید شده‌ است و از جمله داروهای ضد تشنجی که به عنوان این دسته از داروها شناخته می‌ شوند می ‌توان به والپروات سدیم،  کاربامازپین و لاموتریژن اشاره کرد. همچنین داروهای ضد تشنج دیگری نیز هستند که امروزه به عنوان تثبیت کننده خلق تاییدیه گرفته اند از جمله این داروها می‌ توان به توپیرامات، اکس کاربازپین و گاباپنتین اشاره نمود.

  • داروهای ضد روان پریشی:

آخرین دسته از داروهای تثبیت کننده خلق را می‌ توان داروهای ضد روان پریشی دانست که معمولاً برای درمان اختلالات دوقطبی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این داروها می توان به آری پیر پرازول، الانزاپین، ریسپریدون، لوراسیدون، کوئتیاپین، زیپراسیدون و آسناپین اشاره کرد.

نکته مهم: 

توجه داشته باشید که اصطلاح داروهای تثبیت کننده خلق ممکن است باعث ایجاد گمراهی در افراد گردد. بنابراین اگر پس از مصرف این داروها بازهم دچار نوسانات خلقی شوید جای نگرانی نیست و در واقع این داروها برای درمان اپیزودهای افسردگی و شیدایی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

بعضی افراد پس از استفاده از این داروها احساس می ‌کنند که حالشان بهتر است و تصمیم به قطع دارو می‌ گیرند. اما توجه داشته باشید که هرگونه تغییر در مصرف داروها باید تحت نظر پزشک انجام گردد. زیرا این داروها تنها برای درمان اپیزودهای افسردگی و شیدایی تجویز نخواهند شد و برای جلوگیری از بازگشت مجدد علائم نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

بهترین دارو جهت درمان اختلال دوقطبی چیست؟ 

همان طور که گفته شد پزشکان جهت درمان اختلالات دوقطبی معمولاً از این داروها استفاده خواهند کرد که بعضی از این داروها برای درمان افسردگی و بعضی دیگر برای بهبود شیدایی مورد استفاده قرار می گیرند. اما بهترین داروی که برای درمان اختلال دوقطبی مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند تاثیر بسیار بالایی داشته باشد را می‌ توان دارویی دانست که نسبت به دیگر داروها برتری بیشتری داشته باشد. البته توجه داشته باشید که این داروها منحصر به فرد هستند و در هر شخص تاثیر جداگانه خواهند داشت. بنابراین باید این نوع دارو برای هر فرد به صورت جداگانه مورد بررسی قرار بگیرد. به طور کلی می توان گفت شاید لازم باشد فرد برای مشخص کردن بهترین دارو مدت زمان طولانی از آن را مصرف کند یا برنامه درمانی او تغییر کند تا پزشک بتواند بهترین دارو برای درمان را مشخص نماید.

اپلیکیشن مشاوره پزشکی طبیبجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ