منظور از اعتیاد چیست؟

پیش از آشنایی با روش های ترک اعتیاد، باید با تعریف اعتیاد آشنا شویم. وابستگی شدید به انجام کاری از نظر روحی و جسمی، اعتیاد نامیده می شود. گرچه با شنیدن نام اعتیاد، اعتیاد به مواد مخدر در ذهن همه ی اقشار جامعه نقش می بندد، اما این تنها نوعی از اعتیاد به شمار می آید. اعتیاد به فضای مجازی، بازی های رایانه ای، خوردن غذا و … نیز در میان افراد جامعه شایع است. به طوری که زندگی فرد را مختل کرده و وی روی استفاده از آن ها هیچ خود کنترلی و اراده ای ندارد.

حال با توجه به رواج اعتیاد به مواد مخدر، به تعریف این مواد می پردازیم. امروزه تریاک، شیشه، هروئین، حشیش، مورفین و … متداول ترین مواد مخدر بوده و مصرف آن ها باعث تاثیر روی عملکرد جسمی و روحی فرد مصرف کننده می شود. سپس وابستگی ایجاد شده، مانع ترک مصرف آن خواهد شد. این وابستگی هم به لحاظ جسمانی و هم به لحاظ روحی به وجود می آید. اما تبعات روحی و جسمی بدی که برای فرد مصرف کننده به همراه دارد، عاملی برای ایجاد انگیزه و تلاش برای ترک اعتیاد می شود. این کار به روش های مختلفی صورت می گیرد، اما انتخاب بهترین روش خود یک بخش مهم در بازگشت به زندگی عادی می باشد. چرا که روش های نادرست سبب ایجاد مشکلات روحی و جسمی دیگری برای فرد معتاد شده و خاصیت بازدارندگی نیز ندارند. لذا فرد پس از ترک محیط به زودی برای بار دیگر اقدام به مصرف خواهد کرد. در ادامه به چند روش ترک اعتیاد می پردازیم.

ترک اعتیاد از طریق روش ناگهانی یا سقوط آزاد

این روش ترک اعتیاد همان طور که از نامش پیدا است، مصرف را به یک باره قطع می کند. سپس برای بازداری از مصرف توسط فرد معتاد، از روش های نامناسبی نظیر بستن به تخت و حبس در اتاق یا خانه استفاده می شود. این کار هم به لحاظ جسمی سبب ایجاد شوک می شود و هم به لحاظ روحی وابستگی فرد را کم نمی کند. همین امر سبب عدم تاثیرگذاری خواهد شد. بدین ترتیب فرد بعد از رهایی از شرایط مذکور، برای بار دیگر در دام مواد مخدر گرفتار خواهد شد. استفاده از این روش قدیمی امروزه به هیچ وجه توصیه نمی شود. بنابراین شما را به مطالعه ی روش های دیگر دعوت می کنیم.

به کارگیری روش تدریجی برای ترک اعتیاد

یکی از موفق ترین و تاثیرگذارترین روش های ترک اعتیاد، همین روش های تدریجی است. توجه کنید که این روش با کمک متخصصین قابل اجرا خواهد بود. بدین ترتیب که با یک برنامه ریزی دقیق و کنترل شده، رفته رفته دوز مصرف را کاهش می دهند. با این کار فرد معتاد وابستگی جسمی و روانی خود را به تدریج از دست خواهد داد. لذا با کمترین عوارض بدن فرد سم زدایی خواهد شد. پس از زمان تعیین شده نیز ترک کامل محقق می شود. مسئله ی بسیار مهم در این روش، حفظ کرامت انسانی و عدم استفاده از روش های تحقیرآمیز است. همه ی عوامل دست در دست هم، باعث اثربخشی این روش می شوند.

روش های روان درمانی، راه دیگری برای ترک اعتیاد و بازگشت به زندگی

در این روش، دلیل گرفتاری در دام اعتیاد، بررسی می شود. معمولا عواملی از جمله افسردگی، شکست های زندگی، عدم حمایت خانواده یا جامعه، سرخوردگی اجتماعی و … باعث سوق به سمت مواد مخدر می شود. با ریشه یابی این عوامل توسط روانپزشک و روان شناس و حل و فصل آن ها، قطعا برای فرد معتاد امید بیشتری به زندگی عادی وجود دارد. در این روش به فرد کمک می شود تا باور قلبی لازم برای ترک را به دست آورده و راه های مبارزه با تمایلات بعدی برای مصرف را بیاموزد. لذا همراهی بخش روان درمانی با روش تدریجی اثربخشی بیشتری دارد.

داروهای کمکی یکی از روش های بازگشت معتادین به زندگی عادی

برای افزایش موفقیت و کاهش دردهای جسمی و روحی حین ترک اعتیاد، می توان از داروهای خاصی استفاده کرد. این داروها مانند مواد مخدر برای فرد عمل می کنند که خود نیز اعتیاد آور هستند. پس پیش از هر چیز توصیه به تحت نظر متخصص بودن و عدم خود درمانی را فراموش نکنید. رایج ترین این داروها متادون و قرص ب۲ می باشد. از این روش همراه با روش روان درمانی بهره بگیرید.

کلینیک اعصاب و روان راه احیاء

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ