یوگا چیست؟

یوگا یک ورزش بسیار قدیمی است. تاریخچه ی آن به هفت هزار سال پیش بازگشته و امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. این ورزش مجموعه ای ترکیبی از تمرینات جسمی، ذهنی و روحانی است که هدف آن بالا بردن کیفیت زندگی می باشد. تمرینات این ورزش به انواع تمرینات جسمی، تنفس عمیق، رها سازی ذهن و تمرکزی تقسیم می شود. با این کار افراد قادر به آرام شدن و مراقبه هستند. این ورزش با مدیتیشن نیز ارتباط نزدیک و مستقیم دارد. انواع یوگا عبارتند از: آشتانگا، بیکرام، هاتا، یانگار، کندالینی، یوگای قدرتی و یوگای بارداری.

فواید جسمی یوگا چیست؟

یوگا در بهبود بیماری های جسمی نظیر سرطان پروستات، سکته ی مغزی و روماتیسم مفصلی موثر است. سبب قدرت عضلانی شده و چربی سوزی و کم کردن وزن را نیز در پی دارد. به وضعیت تنفس بهبود بخشیده و باعث سلامت قلب نیز می شود. برای حفاظت در مقابل آسیب ها و صدمات و دوران ریکاوری نیز مناسب است. اما در ادامه به صورت مفصل به فواید ذهنی یوگا می پردازیم.

یوگا

یوگا

فواید ذهنی این ورزش

یوگا تاثیرات بسیار مثبتی روی ذهن و روان انسان ها دارد. به همین دلیل یکی از پایه های ثابت روان درمانی ها به شمار می آید. در ادامه به فواید ذهنی آن می پردازیم.

  1. بهبود افسردگی: یکی از آثار ثابت شده ی ورزش یوگا، درمان افسردگی است. امروزه آمار ابتلا به این بیماری رو به افزایش بوده و علاوه بر دارو و جلسات مشاوره باید از این ورزش برای بهبود بیماران بهره گرفت. زمانی که این ورزش در زندگی روزمره ی افراد جا باز کند، علائم افسردگی را کاهش داده و روشی ارزان برای درمان به شمار می آید. در بعضی موارد پاسخ به این روش بهتر از دارو درمانی بوده است.
  2. تحریک عملکرد مغز: تحقیقات زیادی روی تاثیر یوگا بر عملکرد مغز انجام شده است. در نتیجه ی آن ها این ورزش قادر است تا مغز را تحریک کرده و سطح انرژی مغز را افزایش دهد. این ورزش می تواند روی بخش اجرایی مغز نیز مثبت عمل کند. بدین ترتیب که دقت و حافظه، سرعت آن در پاسخ گویی، محرک های عاطفی و رفتارهای هدفمند آن را به طرز شگفت انگیزی بهبود می بخشد. حتی با این ورزش می توان انعطاف پذیری ذهنی افراد مسن و حافظه ی آن ها را بهبود بخشید.
  3. کاهش استرس: شاید تا به حال این توصیه را زیاد شنیده باشید که کاهش استرس تاثیر زیادی روی بهبود بسیاری از بیماری های ذهنی و جسمی شما دارد. اما کمتر در مورد روش های کاهش استرس با شما صحبت می شود. ورزش یوگا یکی از موثرترین روش ها برای کاهش استرس می باشد. بنابراین یک روش درمانی کامل و شامل به شمار می آید.
  4. تمرکز و تعادل بیشتر: یکی از آثار ورزش یوگا، افزایش تمرکز ذهنی است. هماهنگی که توسط این ورزش ایجاد می شود قدرت تمرکز مغز را افزایش می دهد. البته گذشت زمان و تمرین های مداوم اثرات بهتری از خود نشان می دهند.
  5. بهبود روحیه: انواع ورزش از جمله یوگا سبب آزاد سازی اندورفین و در نتیجه بهبود خلق و خو می شود. از این ورزش به عنوان یک مسکن طبیعی نیز یاد می شود. بنابراین برای درمان بسیاری از بیماری های روحی که به بهبود روحیه نیاز دارند، کاملا مفید است.
  6. بهبود کیفیت خواب: یکی از مواردی که در سلامت جسمی و روحی افراد موثر است، خواب کافی و منظم می باشد. بسیاری از بیماری های روحی و روانی با ایجاد اختلال در خواب، این موهبت الهی را از انسان گرفته و باعث شدت بیماری و کاهش سطح کیفی زندگی روزمره ی فرد می شوند. به همین دلیل با ورزش یوگا می توان بر این مشکل فایق آمده و از یک الگوی خواب منظم و فواید آن لذت برد. بدین ترتیب شب ها بهتر خوابیده و صبح ها سرحال تر خواهید بود.
  7. غلبه بر مشکلات: یکی از معضلات جامعه ی امروز بشری، مشکلات و نگرانی مختلف است. تلاش برای حل مشکلات و صرف زمان و انرژی برای آن ها کاری دشوار است. به همین دلیل همواره محققین به دنبال روشی برای مقابله با مشکلات و یافتن روش های حل آن می باشند. در این بین، از ورزش یوگا به عنوان یک راه حل مفید یاد شده و برای حل ضربات روحی و تحمل تجربیات دردناک از آن بهره می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ