تاثیرات ورزش بر اضطراب چیست؟

مدت های طولانی است که پزشکان به فواید ورزش برای بهبود وضعیت جسمی و حتی مبارزه با بیماری ها پی برده اند. به همین دلیل است که بسیاری از روانشناسان افراد را برای داشتن زندگی سالم تر به ورزش کردن تشویق می کنند. جالب است بدانید که ورزش باعث حفظ آمادگی ذهنی نیز می گردد. پس نتیجه استرس به شدت کاهش پیدا می ‌کند.  طبق تحقیقاتی که انجام شده تاثیرات ورزش بر اضرات به خوبی مشخص شده است و افراد متوجه شده اند که ورزش کردن باعث آرامش ذهن، کاهش خستگی و افزایش تمرکز و تقویت عملکرد شناختی و همینطور بهبود هوشیاری می گردد. در ادامه قصد داریم تاثیرات ورزش بر اضطراب را به صورت خلاصه برای شما دوستان عزیز توضیح دهیم با ما همراه باشید‌‌.

مهم ترین تاثیرات ورزش بر اضطراب: 

وجود استرس و اضطراب در زندگی یک مشکل عادی می باشد. اما بعضی مواقع استرس و اضطراب به حدی زیاد است که باعث ایجاد بیماری های روانی در افراد می شود. بنابراین باید از روش ‌های درمانی مختلف برای بهبود وضعیت ذهنی و جسمی استفاده کرد. جالب است بدانید امروزه تاثیرات ورزش بر اضطراب به خوبی بر همه افراد مشخص شده است و بسیاری از پزشکان مدعی هستند که ورزش کردن می ‌تواند علاوه بر کاهش اضطراب تا حدودی باعث بهبود اختلالات روانی و استرس نیز گردد.

.

طبق نظر روانشناسان حدود ۱۰ دقیقه پیاده روی برابر با ۴۵ دقیقه تمرین آرامش ذهن است. همچنین ورزش کردن باعث می ‌شود تا افراد روحیه بیشتری داشته باشند، بنابراین در برابر اختلالات روانی همچون افسردگی مقاوم تر خواهند بود. درست است که اثرات ورزش کردن بر استرس و اضطراب مشخص شده است اما این روش موقتی است باعث می گردد تا چند ساعت اضطراب شما کاهش پیدا کند. همچنین طبق تحقیقاتی که انجام شده است مشخص گردیده افرادی که دارای تحرک بدنی و فعالیت های ورزشی هستند نسبت به دیگر افراد کمتر دچار افسردگی، استرس و اضطراب می گردند.

جالب است بدانید از دیگر تاثیرات ورزش بر اضطراب بهبود سلامت روانی افراد می باشد. زیرا در هنگام انجام فعالیت های ورزشی بدن شروع به تولید اندورفین می‌ کند که این ماده شیمیایی توسط مغز تولید می گردد و به عنوان یک آنتی درد طبیعی عمل خواهد کرد. علاوه بر آن باعث بهبود یا کاهش استرس و اضطراب نیز می گردد.. بنابراین شما می‌ توانید با ۱۰ دقیقه ورزش از اثرات ضد اضطراب آن استفاده کنید.

درمان اضطراب با ورزش کردن: 

طبق تحقیقاتی که انجام گرفته است ورزش منظم در کنار استفاده از داروها باعث می گردد تا مشکلات روانی مانند افسردگی یا استرس به طور کامل درمان شوند. بنابراین شما می توانید با داشتن یک جلسه ورزشی شدید استرس و اضطراب خود را تا ساعت ها کنترل کنید. البته اگر یک برنامه منظم ورزشی داشته باشید به مرور زمان اضطراب و استرس شما به طور کامل از بین می رود و تمامی این موارد نشان دهنده تاثیرات ورزش بر اضطراب هستند.

اثرات مثبت ورزش کردن: 

علاوه بر مواردی که در بالا به عنوان تاثیرات ورزش بر اضطراب گفته شد، ورزش کردن باعث تغییرات دیگری در افراد می گردد که این تغییرات نیز به نوبه خود در کاهش اضطراب تاثیرگذار هستند. از جمله مهم ترین این تغییرات می توان به افزایش عزت نفس، افزایش حافظه، شفاف شدن تفکرات، خواب راحت تر و قدرت انعطاف پذیری ذهنی بیشتر در مقابله با چالش های فکری و روحی اشاره کرد.

نتیجه گیری: 

ورزش کردن را یک راه حل برای درمان طبیعی و موثر اضطراب و استرس می‌ دانند. زیرا در شرایط تنش زا باعث تسکین اضطراب می گردد. علاوه بر آن موجب تقویت انرژی جسمی و روحی خواهد شد زیرا پس از ورزش کردن هورمون اندورفین در بدن آزاد می گرد که تقویت کننده تندرستی می باشد‌ یکی دیگر از تاثیرات ورزش بر اضطراب ایجاد حواس پرتی می باشد بنابراین شما به جای تمرکز کردن بر روی مسائل منفی به حرکات بدنی، ریتم تنفس، زمان برخورد پاها با زمین و… دقت خواهید کرد. بنابراین می ‌توان گفت ورزش کردن یک راه حل عالی برای بهبود اضطراب و آرامش ذهن می باشد در یک تعریف کلی می توان گفت ورزش کردن باعث شکستن چرخه معیوبی که بین ذهن و بدن وجود دارد می گردد‌ پس فرد می ‌تواند پس از انجام فعالیت ‌های بدنی احساس بهتری داشته باشد و  ذهن آرام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ