بررسی مزایا و معایب واکسن های کرونا

توسعه یافتن واکسن های ایمن و موثر، اصلی ترین اولویت کنترل بیماری همه گیر کرونا (covid-19) بوده است. بیماری کرونا از همان ابتدای شیوعش باعث مرگ و میر و ضرر و زیان های اقتصادی زیادی شده است. و در عین حال فرصتی را نیز برای پیشبرد درمان های نو مانند واکسن های DNA و mRNA ارائه کرده است. اگرچه امید می رود. که این واکسن ها از مرگ و میر ناشی از این بیماری جلوگیری کند و زندگی انسان ها را به حالت عادی برگرداند، اما همچنین می تواند مشکلات و معایب قابل توجهی نیز به همراه داشته باشد. در ادامه ما به بررسی مزایا و معایب واکسن های کرونا می پردازیم.

مزایا و معایب واکسن های کرونا

مزایای واکسن کرونا

اگرچه کارشناسان هنوز در مورد واکسن کرونا اطلاعات زیاد و مشخصی ندارند، اما قطعاً واکسیناسیون مزایای واضح و مشخصی برای پیشگیری و جلوگیری از ابتلا به بیماری ها دارد. در ارتباط با مزایا و معایب واکسن های کرونا، ابتدا ما به بررسی مزایای این واکسن می پردازیم.

با شناخت مزایا و معایب واکسن های کرونا، تصمیم درستی برای سلامتی خود بگیرید

  • واکسن کرونا خطر ابتلا به عفونت را کاهش می دهد

هنگامی که شما اولین تزریق واکسن خود را انجام می دهید، گلبول های سفید داخل بدن شما شروع به تولید کردن آنتی بادی های (پادتن) ویروس کرونا می کند. این پادتن ها به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند تا در صورت مواجهه با ویروس با آن مبارزه کند؛ بنابراین واکسن کرونا احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد.

  • واکسن کرونا می تواند به نوزاد تازه متولد شده شما در ارتباط با ابتلا به بیماری کمک کند

مطالعات جدید نشان داده است که مادران بارداری که واکسن کرونا را دریافت می کنند، و آنتی بادی هایی علیه این ویروس در بدنشان ایجاد می شود می توانند آنها را از طریق جفت به نوزاد متولد نشده خود منتقل کنند. همچنین مطالعات دیگری نیز نشان داده است که مادران می توانند آنتی بادی های ویروس کرونا را از طریق شیر نیز به نوزادان خود منتقل کنند. این نشان می دهد که نوزادان تازه متولد شده می توانند در برابر ویروس مصونیت داشته باشند، اهمیت این موضوع زمانی مشخص می شود که بدانیم کودکان خردسال نمی توانند واکسن کرونا دریافت کنند.

واکسن کرونا می تواند به پیشگیری از مبتلا شدن کودکان تازه متولد شده به بیماری کرونا جلوگیری کند

  • واکسن از شما در برابر ابتلا به بیماری های شدید محافظت می کند

طی مطالعاتی که انجام شده است، واکسن های کرونا در پیشگیری از ابتلا به بیماری های شدید ناشی از ویروس کرونا بسیار موثر بوده اند. بنابراین حتی اگر شما واکسن کرونا را دریافت کرده اید و به ویروس کرونا نیز مبتلا شده اید، بعید است که به بیماری شدیدی مبتلا شوید. آزمایشات بالینی بعضی از انواع واکسنها نشان داده است که آنها تقریبا به طور کامل در جلوگیری از بیماریهای شدید موثر هستند.

  • واکسن به ما کمک می کند که ماسک های خود را کنار بگذاریم

واکسن، آخرین مرحله ی تلاش ما برای بازگشت به یک زندگی عادی و نرمال است. اقدامات بهداشت عمومی ای مانند پوشیدن ماسک های صورت، فاصله گذاری های فیزیکی و شستن دستها که برای کند کردن شیوع ویروس انجام شدند می توانند به مرور زمان با واکسیناسیون همه ی مردم از بین بروند.

 

معایب واکسن کرونا

مانند هر دارو و درمان دیگری در جهان، واکسن های کرونا نیز دارای معایبی هستند. ما در ادامه ی مقاله مربوط به مزایا و معایب واکسن های کرونا، به بررسی برخی از معایب این واکسن می پردازیم.

واکسن کرونا مانند هر درمان دیگری دارای عوارض و معایبی است

  • اثر واکسن ها پس از مدتی از بین می رود

شما باید به طور مداوم دوز مشخصی از واکسن کرونا را دریافت کنید تا بدن شما همیشه برای مقابله با این بیماری آماده باشد.

  • عوارض جانبی پس از دریافت واکسن

مثل هر واکسن و درمان دیگری واکسن کرونا نیز دارای عوارض جانبی مشخصی است. صورتی که این عوارض آشکار می شوند، بستگی به نوع واکسنی دارد که شما دریافت می کنید. نکته قابل ذکر در اینجا این است که این عوارض موقتی هستند و پس از گذشت زمانی کوتاه از بین می روند.

  • عوارض بلند مدت و همیشگی واکسن کرونا

بدن هر انسانی با انسان دیگر متفاوت است و احتمال به وجود آمدن هر مشکل و عارضه ی بلند مدتی در هر فردی وجود دارد. ولی این عوارض بسیار نادر هستند و بستگی به پاسخ بدن شما به واکسن دارد.

تب داشتن، یکی از عوارض کوتاه مدت واکسن کرونا

ما در این مقاله سعی کردیم با بررسی مزایا و معایب واکسن های کرونا، به شما یک دید جامع از این نوع درمان بیماری کرونا بدهیم.

شما باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که اگرچه این واکسن ها دارای عوارض و معایبی هستند ولی تنها راه نجات ما از بیماری کرونا واکسیناسیون همه ی مردم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ