انواع وسواس

وسواس از جمله اختلالات روانی به شمار می‌ رود که در افراد مختلف به شکل های متنوعی بروز می کند. اختلالات وسواسی می توانند برای افراد در زندگی روزمره مشکلاتی را ایجاد نمایند. البته پزشکان سعی کرده اند برای بررسی ماهیت، علائم و درمان این مشکل آن را به انواع مختلفی دسته بندی کنند. در این مطلب قصد داریم اطلاعات بیشتری در مورد اختلالات وسواسی و نحوه درمان آن ها در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم با ما همراه باشید.

 

انواع مختلف وسواس چیست؟ 

 

همانطور که گفته شد اختلالات وسواسی را در چند دسته مختلف تقسیم بندی کرده اند که هر یک از آن ها با ظاهر متفاوتی دیده می شوند. به طور کلی می ‌توان گفت هر گونه نشخوار ذهنی،  تصویر یا احساس اضطرابی که به صورت ناخواسته وارد ذهن فرد می گردد و باعث ایجاد مزاحمت هایی برای او می گردد به عنوان وسواس شناخته خواهد شد. اختلالات وسواسی ممکن است باعث ایجاد اجبار شوند و اجبار را می توان رفتاری دانست که فرد برای رهایی از تنش اختلالات وسواسی انجام می دهد. همچنین بهتر است بدانید که این مشکل علاوه بر این که برای فرد آزار دهنده است می تواند عملکرد روزانه شخص را، روابط اجتماعی و زندگی شخصی آن ها را تحت تاثیر قرار دهد و باعث هدر رفتن وقتش گردد. در زیر انواع اختلالات وسواسی را به صورت مختصر برای شما دوستان توضیح داده ایم:

  • وسواس

    وسواس

    فکری: 

 

یکی از شایع ترین انواع اختلالات وسواسی که در بین افراد زیادی مشاهده می شود نوع فکری آن می باشد. در بعضی از مواقع به بعضی از افکاری که به صورت ناخواسته به ذهن فرد وارد می شوند و با وجود تلاش های زیاد شخص می تواند آن ها را از ذهن خود دور کند نشخوار فکری می گویند. وسواس فکری نیز در واقع همین نشخوار فکری می باشد که به صورت مداوم به ذهن فرد وارد خواهد شد و در نهایت موجب اذیت شدن فرد می گردد.

 

  • چک کردن: 

 

یکی دیگر از انواع وسواس ها آن است که فرد به طور مداوم در حال چک کردن مسائلی مانند درب خانه، شیر گاز و… می باشد و حتی این موضوع که مبادا درب را قفل نکرده باشد یا این که شیر گاز باز مانده باشد او را اذیت می کند. به همین دلیل ممکن است به طور مداوم زمانی که از خانه خارج می شود در ذهن این موضوع را دنبال کند و همین موضوع منجر به ایجاد افکار ناخوشایند مانند آتش سوزی خانه گردد پس فرد مجبور به بازگشت به خانه و چک کردن دوباره این موارد خواهد شد.

 

  • قرینگی: 

 

معمولاً افراد زمانی که دچار وسواس نظم و تقارن یا همان قرینگی می گردند نسبت به چیدمان دکور یا وسایلشان بسیار حساس خواهند شد و تا زمانی که تقارن بین وسایل ایجاد نشود آرام نخواهند شد. معمولاً این افراد در زمان بی نظمی دچار آشفتگی می گردند و این موضوع می‌ تواند تا حدی آن ها را درگیر کند که از مسائل مهم روزمره یا امور شغلی خود باز بمانند و تمام وقت خود را صرف ایجاد تقارن بین اشیا کنند.

 

 

  • افکار جادویی: 

 

این نوع وسواس بسیار آزاردهنده است و ممکن است افراد تصور کنند اگر کاری را انجام ندهند حتما اتفاق ناخوشایندی برای آن ها رخ خواهد داد. معمولا این افراد تصور می ‌کنند اگر کفش هایشان جفت نباشد یا این که دستهایشان را سه مرتبه نشویند حتماً دچار اتفاق ناگواری خواهند شد.

 

  • کندن مو: 

 

در این نوع از وسواس معمولاً فرد شروع به کندن موهای ابرو، سر یا مژه خود خواهد کرد و حتی این موضوع تا جایی پیش خواهد رفت که فرد در موارد شدید دچار کچلی موضعی یا عمومی خواهد شد. به این بیماری در علم پزشکی تریکوتیلومانیا گفته می شود‌

 

نکته مهم: 

 

البته این نکته را هم بهتر است بدانید که افرادی که دچار وسواس های مختلف می شوند عقل خود را از دست نمی‌ دهند و تا زمانی که مطمئن نشوند راضی نخواهند شد. این افراد ممکن است بارها به روش های مختلف از مسائلی مانند بسته شدن شیر گاز یا ایجاد قرینگی مطمئن شوند اما به دلیل اختلال ذهنی که دارند فکر وسواسی دوباره به سراغ آن ها خواهد رفت. به طور کلی این اختلالات دارای انواع متفاوتی هستند که در این مقاله به چند مورد از آن ها پرداخته شده و انواع دیگر آن ها را در مقاله های بعدی برای شما توضیح خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ