مقدمه

وقتی که شما افسرده هستید، ممکن است احساس کنید که هرگز از زیر این سایه تاریک افکارتان بیرون نخواهید آمد. با این حال، حتی در شدیدترین حالات نیز درمان افسردگی کاملا امکان پذیر است. بنابراین، اگر افسردگی، شما را از داشتن یک زندگی مطلوب باز می دارد، از درخواست کمک کردن دریغ نکنید. از روش های مشاوره درمانی گرفته تا داروها و تغییر شیوه زندگی، گزینه های درمانی مختلفی در دسترس شما است.

البته به این نکته نیز باید اشاره کرد، همانطور که هیچ دو نفری به طور یکسان تحت تأثیر بیماری افسردگی قرار نمی گیرند، روش های درمان افسردگی نیز در همه ی افراد جواب یکسانی نمی دهد و هر فردی می تواند شیوه درمانی منحصر به فرد خودش را داشته باشد. آنچه که برای یک نفر ممکن است کار کند، امکان دارد برای شخص دیگری مفید و اثربخش نباشد. با توجه به این موضوع، تا آنجا که می توانید درباره ی افسردگی خود اطلاعات کسب کنید و آگاه شوید؛ شما می توانید از درمان هایی استفاده کنید که به شما کمک کنند بر افسردگی خود غلبه کنید، دوباره احساس خوشبختی و امید داشته باشید و همچنین بتوانید زندگی خود را بازیابی کنید.

درمان افسردگی

                                                                          در شدیدترین حالات نیز درمان افسردگی کاملا امکان پذیر است

انواع روش های درمان افسردگی

ما در ادامه به بررسی چند روش برای درمان افسردگی می پردازیم.

  • تا جایی که می توانید درباره ی افسردگی خود اطلاعات کسب کنید

شما باید قبل از شروع هر درمانی برای بیماری افسردگی تان، ابتدا بفهمید دلیل اصلی و ریشه ای بیماری شما در چیست؛ و تا جایی که می توانید درباره ی آن اطلاعات کسب کنید (حتی اگر نتوانید دلیل بیماری خود را پیدا کنید همین که به سمت پیدا کردن دلیل قدم بردارید می توانید اطلاعات زیادی را درباره ی بیماری خود پیدا کنید). مثلا هنگامی که شما به دنبال دلیل می گردید، این موضوع بسیار مهم است که ابتدا بفهمید آیا علائم افسردگی شما ناشی از وجود یک بیماری زمینه ای است یا خیر. اگر این چنین باشد، ابتدا باید به درمان آن بیماری اقدام کنید.

  • ورزش کنید

سعی کنید ۳ تا ۵ روز در هفته حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید. ورزش کردن می تواند تولید اندورفین را در بدن شما افزایش دهد، وظیفه این هورمون این است که روحیه شما را بهبود بخشد.

ورزش کردن می تواند باعث تولید اندورفین در بدن شود

  • از مصرف کردن الکل و مواد مخدر خودداری کنید

نوشیدن الکل و یا سوء استفاده از مواد مخدر ممکن است ابتدا کمی احساس بهتری را در شما ایجاد کند. اما در دراز مدت، این مواد می توانند علائم افسردگی و اضطراب را بدتر کنند.

  • نحوه نه گفتن را بیاموزید

احساس غرق شدن می تواند علائم اضطراب و افسردگی را در شما بدتر کند. تعیین محدوده هایی در زندگی حرفه ای و شخصی تان می تواند به شما کمک کند در زندگی خود احساس بهتری داشته باشید.

  • از خودتان مراقبت کنید

شما می توانید با مراقبت کردن از خود علائم افسردگی را تا حد زیادی بهبود ببخشید. این مراقبت ها می توانند شامل داشتن خواب کافی و منظم، داشتن یک رژیم غذایی سالم، اجتناب از هم صحبتی با افراد منفی نگر و یا شرکت در فعالیت های لذت بخش باشد.

مدیتیشن، یکی از روش های مراقبت از خود برای درمان افسردگی

اگر بعد از انجام این روش های درمان افسردگی، علائم این بیماری در شما بهبود نیافت، به یک پزشک متخصص و یا روانشناس مراجعه کنید؛ آن ها می توانند به شما در بهبود شرایط تان، کمک زیادی بکنند.

انواع افسردگی ها

بسته به شدت علائم، بیماری افسردگی به چند دسته تقسیم می شود. برخی از افراد نوع خفیف و موقتی و یا مزمن را تجربه می کنند، در حالی که برخی دیگر نوع شدید و کوتاه تر افسردگی را تجربه می کنند. در کل افسردگی به دو نوع افسردگی اساسی (major) و افسردگی خفیف و مزمن تقسیم می شود.

  1. افسردگی اساسی (major)

افسردگی اساسی شکل شدیدی از بیماری افسردگی است. این نوع افسردگی با احساسات دائمی غم، ناامیدی و یا بی ارزشی مشخص می شوند که به خودی خود از بین نمی روند.

برای تشخیص این نوع افسردگی، باید علائم این نوع را در یک دوره ۲ هفته ای تجربه کنید.

                                                                            افسردگی اساسی، یکی از انواع کوتاه مدت افسردگی ها

  1. اختلال افسردگی مزمن و خفیف

اختلال افسردگی مزمن (PDD) که در گذشته به آن دیستیمیا گفته می شد، افسردگی نوع خفیف، اما مزمن است.

برای تشخیص این نوع افسردگی، علائم مخصوص آن باید حداقل ۲ سال طول بکشد. PDD می تواند زندگی شما را بیشتر از افسردگی نوع اساسی تحت تاثیر قرار دهد، زیرا مدت بیشتری طول می کشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ