انواع دارو های ترک اعتیاد چیست؟

انسان های زیادی هستند که برای درمان بیماری های جسمی و روحی خود از دارو های مختلفی استفاده می کنند تا علائم بیماری در آن ها تسکین یابد یا بهبود پیدا کند. امروزه استفاده از انواع دارو های ترک اعتیاد نیز در زمینه مصرف پزشکی جا باز کرده است و به صورت گسترده در دسترس افراد قرار دارد. به طور کلی می ‌توان گفت اعتیاد از جمله مشکلات جامعه امروزی که باعث ایجاد انواع آسیب ‌های یا جرائم اجتماعی،  از بین رفتن نهاد خانواده، از بین رفته شخصیت فردی، پایین آمدن بازدهی شغلی و …. می گردد. در ایران نیز تعداد بسیار زیادی از افراد به اعتیاد دچار هستند. به همین دلیل است که راه های متفاوتی برای ترک اعتیاد ایجاد شده است. یکی از بهترین این راه ها را می توان داروهای ترک اعتیاد دانست. در این مطلب قصد داریم اطلاعات بیشتری در مورد انواع دارو های ترک اعتیاد در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم با ما همراه باشید.

.

انواع دارو های ترک اعتیاد

به طور کلی می‌ توان گفت انواع دارو های ترک اعتیاد برای سم زدایی بدن یا ایجاد تنفر از مواد مخدر مورد استفاده قرار می گیرند. توجه داشته باشید که این داروها برای جلوگیری از عود مجدد اعتیاد و درمان وابستگی فرد به ماده مخدر مورد استفاده قرار می گیرد. البته استفاده از داروهای ترک اعتیاد به تنهایی نمی تواند موجب درمان شود و در کنار این داروها باید یک روانشناس متخصص برای فرد درمان ذهنی نیز انجام دهد. از جمله انواع دارو های ترک اعتیاد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • متادون:

 

یکی از رایج ترین انواع این داروها متادون می باشد که در واقع ماده ای شبیه افیونی است و امروزه به عنوان یکی از موفق ترین برنامه‌های جانشین سازی جهت درمان اعتیاد مورد استفاده قرار می گیرد.‌برای درمان اعتیاد با متادون باید مراقبت ‌های پزشکی خاصی نیز رعایت شود. به طور کلی می توان گفت این دارو موجب تسکین دردهای شخص و از بین بردن علائم ترک می گردد. همچنین این ماده می‌تواند باعث سم زدایی بدن معتادان گردد و علائم ترک اعتیاد را به شدت کاهش دهد. توجه داشته باشید که میزان مورد نیاز برای هر فرد با توجه به میزان مواد افیونی که مصرف می ‌کند مشخص می ‌شود.

 

  • کلونیدین:

 

کلونیدین نیز یکی دیگر از انواع این داروها می باشد که در واقل دارویی غیر اپیوئیدی است. این دارو را برای کاهش علائم ترک استفاده می کنند. همچنین این دارو برای بیمارانی که میزان دوز مصرفی مواد مخدر آن ها حدود یک میلی گرم در روز است به صورت خوراکی استفاده می‌ شود. البته توجه داشته باشید که کلونیدین دارای عوارضی همچون خواب آلودگی، لرزش، خمیازه، تعریق زیاد و … می باشد.

 

  • بوپرنورفین:

 

یکی از موثرترین و جدیدترین انواع این داروها بوپرنورفین می باشد که برای سم زدایی و همچنین درمان نگهدارنده وابستگی به مواد مخدر مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این دارو نیز مانند متادون عمل می‌ کند اما وابستگی جسمانی کمتری خواهد داشت و پس از آن که فرد مصرف دارو را قطع می کند دیگر شاهد علائم ترک نخواهد بود.

 

  • ضد افسردگی ها و آنتی هیستامین ها:

 

جالب است بدانید که داروهای ضد افسردگی و آنتی هیستامین ها نیز به عنوان انواع دارو های ترک اعتیاد مورد استفاده قرار می گیرند. از این داروها معمولاً در زمانی که فرد دچار بی خوابی، بی قراری یا اضطراب است استفاده می شود.

 

  • نالتروکسان:

 

این دارو را می ‌توان یکی از درمان های آنتاگونیستی دانست. یعنی این که از پادزهر های مواد مخدر برای درمان استفاده می ‌کنند. نالتروکسان نیز یکی از انواع دارو های ترک اعتیاد است که با سیستم عصبی و انتقال دهنده های عصبی تعامل برقرار می کند. بنابراین باعث می گردد تا مولکول های شیمیایی مواد مسدود گردند و از رسیدن آن ها به گیرنده ها جلوگیری شود.

 

  • دی سولفیرام:

 

یکی از ابتدایی‌ ترین انواع دارو های ترک اعتیاد که جهت ایجاد نفرت تولید گردیده است دی سولفیرام می باشد. این دارو که به عنوان ضد الکل نیز شناخته می ‌شود در دسته ضد می خوارگی قرار گرفته است. بنابراین برای افرادی که مصرف الکل در آن ها زیاد است و سطح استالدئید در بدن آن ها افزایش پیدا کرده است مورد استفاده قرار می گیرد تا به تجزیه استالدئید بپردازد.

اپلیکیشن مشاوره پزشکی طبیبجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ