انواع اعتیاد و داروهای ترک اعتیاد متداول

تعریف کلمه اعتیاد برخلاف باورهای عمومی تنها به مصرف دخانیات محدود نمی‌شود. هنگامی که فرد شروع به مصرف یک ماده به صورت غیر طبیعی و خارج از حد اعتدال می‌کند، در اصطلاح گفته می‌شود که وی به مصرف آن ماده معتاد شده است.  مصرف این ماده خاص در نهایت سبب وابستگی جسمانی و روانی در فرد می‌شود، به گونه ای که در صورت عدم مصرف آن ماده، فرد دچار علائم فیزیولوژیکی و حتی روانی می‌شود. در این مرحله تنها راه کمک به فرد معتاد، نظارت پزشکی و مصرف داروهای ترک اعتیاد می‌باشد تا وی بتواند به زندگی عادی برگردد.

فردی که دچار مشکل اعتیاد می‌شود، از احساساتی مانند اندوه یا خشم به صورت مفرط رنج می‌برد. این افراد در موقعیت‌های مهم و احساسی، تصمیمات خطرناکی می‌گیرند که عموما هیچ تفکر منطقی در ورای این تصمیمات وجود ندارد. این افراد در مواجهه با ناملایمات، نمی‌توانند همچون دیگران به راحتی با قضیه کنار بیایند و در برقراری ارتباطات نزدیک هم مشکلات زیادی دارند.

.

علت این ناتوانی در افراد معتاد، اغلب آسیب های روانی و گاها جسمانی است که در دوران کودکی بر پیکره‌ی روح و حتی جسم آنها وارد شده است و این آسیب‌ها آنچنان زخم‌های عمیقی در وجود آنها به وجود آورده است که نتوانسته‌اند خود را التیام ببخشند. کودک برای اینکه بتواند دنیایی که در آن زندگی می‌کند را  درک کند و با آن کنار بیاید، بر اساس تجربیاتی که بدست می‌آورد در ذهن خود الگوهای ذهنی و روانی برای موقعیت‌های مختلف پدید می‌آورد. اکنون تصور کنید که این کودک در محیطی آسیب‌زا بزرگ شود؛ تنها نتیجه‌ای که حاصل می‌شود، کودکی است که مکانیسم‌های مقابله‌ای ناسالمی در مواجه با ناملایمات از خود نشان می‌دهد. اگر این کودک در معرض عوامل مثبت و بالنده قرار نگیرد، هیچگاه نمی‌تواند در یک موقعیت خاص، واکنش سالم عاطفی نسبت به آن موضوع از خود نشان دهد.

مشکل دیگری که وجود دارد، انتظارات جنسیتی است که این مسئله نیز می‌تواند حفظ هشیاری عاطفی فرد را مختل کند. پسرها بر خلاف دخترها در برابر سرکوب عواطف‌شان آسیب‌پذیرترند، زیرا جامعه در پی بروز تبعض‌های جنسی از آنها می‌خواهد تا شجاعانه و قدرت طلبانه رفتار کنند. به همین علت است که  مردان بیشتر از زنان در معرض اعتیاد هستند.

داروهای ترک اعتیاد

داروهای ترک اعتیاد

انواع اعتیاد:

 1. اعتیاد به الکل
 2. اعتیاد به مواد مخدر
 3. اعتیاد پرخوری
 4. اعتیاد تکنولوژی
 5. اعتیاد جنسی
 6. اعتیاد قمار
 7. اعتیاد نیکوتین
 8. اعتیاد دارویی

انواع داروهای ترک اعتیاد و کاربرد آنها:

 1. بوپرنورفین:این دارو به عنوان مسکن و ضددرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته باید خاطر نشان کرد که استفاده از این دارو به علت تشابه به مواد مخدر، رایج نمی‌باشد.
 2. شربت تریاک:این شربت، جایگزین مواد مخدر است و سبب تسکین درد می‌شود.
 3. حب الشفاء:مسکن قوی و ضد درد است که با اثرات تقویتی و بدون ایجاد اعتیاد و وابستگی سبب از بین بردن اعتیاد در فرد می‌شود.
 4. متادون:برای مهار اعتیاد به انواع مواد مخدر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما نکته‌ی مهم اینجاست که افرادی که تحت درمان متادون قرار می‌گیرند ، احتمال اینکه به خود متادون و یا مواد افیونی معتاد شوند خیلی زیاد است.
 5. نالوکسان:از این دارو در تشخیص و درمان مسمومیت‌های ناشی از مواد مخدر استفاده می‌شود.
 6. نالتروکسان:از این دارو به عنوان یک داروی کمکی برای ترک اعتیاد استفاده می‌شود و به عنوان یک مسکن تجویز می‌گردد.
 7. مواد افیونی از جمله فنتانیل، کدئین ، مرفین و هیدروکدون.
 8. داروهای ضد افسردگی که نمونه‌های رایج و پرکاربرد آنها سیتالوپرام و پروزاک می‌باشد.
 9. قرص‌های خواب‌آور مثل زوپیکلون و انواع دیگر .
 10. داروهای اختلال نقص توجه و بیش فعالی مانند ریتالین.
 11. داروهای ضد اضطراب مانند بنزودیازپین‌ها (مثل زاناکس و والیوم) و پرگابالین.
 12. کلونیدین: این دارو به علت کنترل فشار خون، دارویی کمکی برای از بین بردن علائم ناشی از محرومیت مواد افیونی( مانند مشکلات گوارشی) است. تنها نکته اینجاست که به وسیله‌ی این دارو نمی‌توان دردهای عضلانی و بی‌خوابی را از بین برد.
 13. آنتی هیستامین‌ها: از آنتی هیستامین‌هایی مانند دیفن هیدرامین، هیدروکسی‌زین و … برای کاهش برخی علائم ترک اعتیاد استفاده می‌شود.
 14. داروهای ضد افسردگی: در مورد این گروه بیشتر از داروهای ضدافسردگی تری سیکلیک مانند آمی تریپتیلین استفاده می‌شود تا علائمی همچون بی‌خوابی، اضطراب و بی‌قراری ناشی از ترک را از بین ببرند.
 15. داروهای روانگردان: این داروها به علت خطراتی که در پی اثرات دارویی، مکانیسم عمل و تداخلات دارویی ایجاد می‌کنند، تنها به واسطه‌ی روانپزشکان و متخصصان مغز و اعصاب تجویز می‌شوند.
 16. تاتوره: تاتوره گیاهی خودرو است که در ایران می‌روید و سبب ایجاد توهم شدید، تنگ شدن مردمک چشم و خیلی علائم خطرناک دیگر می‌شود. فروشندگان داروهای ترک اعتیاد از این گیاه به عنوان دارویی موثر استفاده می‌کنند اما آثار مخرب این گیاه بر مغز بیشتر از اعتیاد است، به همین علت استفاده از آن ممنوع می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ