اعتیاد به داروهای محرک کوکائین و مت‌آمفتامین

داروهای محرک دسته‌ای از داروها هستند که منجر به افزایش فعالیت در بدن می‌شوند. گاهی اوقات از این داروها به دلیل اثرات افزایش‌دهنده عملکرد و سرخوشی استفاده می‌شود. به‌طورکلی، کسانی که از داروهای محرک استفاده می‌کنند، سطح انرژی و تمرکزشان را افزایش می‌دهند.

داروهای محرک فرایندهای ذهنی و فیزیکی را تسریع می‌کنند که می‌تواند در کوتاه‌مدت با افزایش سطح دوپامین در مغز، اثرات مطلوبی ایجاد کند. درحالی‌که کاربران ممکن است به دلیل اثرات کوتاه‌مدت داروهای محرک، احساس خوبی داشته باشند، سوءمصرف طولانی‌مدت این داروها می‌تواند عواقب قابل‌توجهی داشته باشد، به همین دلیل کسانی که این داروها را مصرف می‌کنند، بسیار مهم است که دراسرع‌وقت کمک دریافت کنند.

داروهای محرک قانونی و غیرقانونی وجود دارد و معمولاً از هر دودسته استفاده می‌شود. برخی از رایج‌ترین داروهای محرک که مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارت‌اند از کوکائین، مت‌آمفتامین، و داروهای محرک تجویزی، مانند ریتالین، آدرال و کنسرتا.

داروهای محرک

داروهای محرک

کوکائین از داروهای محرک

کوکائین یکی از شناخته‌شده‌ترین داروهای محرک در تمام دنیا است. دارویی است که از گیاه کوکا که در آمریکای جنوبی می روید گرفته شده و به آن نام‌گذاری شده است. کوکائین معمولاً به شکل یک پودر سفید است، اگرچه شکل محبوب “کراک” به‌صورت سنگ‌های متبلور است. کوکائین و کراک را می‌توان از طریق روش‌های متعددی استفاده کرد. رایج‌ترین شکل مصرف کوکائین پودر شده، خرخر کردن دارو است و رایج‌ترین روش برای کراک کشیدن آن است.

علائم مصرف کوکائین شامل موارد زیر است اما محدود به آنها نیست:

  • تحریک‌پذیری
  • مردمک‌های گشاد شده
  • آبریزش بینی
  • کاهش وزن
  • خونریزی بینی

به نظر می‌رسد میانگین سن استفاده اولیه از کوکائین در حال کاهش است. نظرسنجی انجام شده توسط مؤسسه ملی مصرف مواد مخدر (NIDA) در سال ۲۰۱۶ نشان داد که ۱.۴ درصد از دانش‌آموزان کلاس هشتم مورد بررسی در طول زندگی خود کوکائین را امتحان کرده‌اند، درحالی‌که ۰.۸ درصد در سال گذشته و ۰.۳ درصد در ماه گذشته از این دارو استفاده کرده‌اند. مقایسه با نتایج دانش‌آموزان کلاس دوازدهم در همان نظرسنجی،

داروهای محرک

داروهای محرک

کوکائین

افزایش استفاده با افزایش سن را نشان داد، با نرخ استفاده در طول عمر ۳.۷ درصد، استفاده در سال گذشته ۲.۳ درصد و استفاده در ماه گذشته ۰.۹ درصد.

اغلب اوقات، استفاده از یک داروی محرک در دوران نوجوانی به مصرف آن ماده محرک در دوران بزرگسالی تبدیل می‌شود. در واقع، طبق NIDA ، نوجوانانی که مواد مخدر مصرف می‌کنند، بیشتر از نوجوانانی که در بزرگسالی شروع به مصرف مواد می‌کنند، به اختلالات مصرف مواد مبتلا می‌شوند. ازآنجایی‌که مغز در طول سال‌های نوجوانی و اوایل بزرگسالی هنوز درحال‌رشد است، به‌ویژه در این دوران در برابر شکل‌گیری اعتیاد آسیب‌پذیر است. بر اساس اطلاعات NIDA در سال ۲۰۱۵، بیش از ۱۶ درصد از بزرگسالان ۲۶ ساله یا مسن‌تر مورد بررسی، در طول زندگی خود از کوکائین استفاده کرده‌اند.

استفاده از کوکائین ممکن است در ابتدا آزمایشی شروع شود، اما به دلیل ماهیت اعتیادآور آن می‌تواند به‌سرعت به سوءاستفاده مداوم تبدیل شود. به گفته بنیاد جهانی عاری از مواد مخدر، استفاده مداوم از دارو می‌تواند منجر به افزایش تحمل شود. این بدان معناست که در طول زمان به مقدار بیشتری از دارو برای ایجاد اثرات مطلوب نیاز است. استفاده طولانی‌مدت می‌تواند منجر به عوارض جانبی مانند کاهش اشتها و کم‌خوابی شود. مردم اغلب به مصرف کوکائین می‌پردازند که در طی آن ممکن است به دلیل سرکوب اشتها و کمبود میل به خواب که اغلب با مصرف این دارو به وجود می‌آید، روزها نخوابند یا غذا نخورند.

استفاده از چند دارو یا استفاده از کوکائین همراه با مواد دیگر رایج است. اغلب، مصرف‌کنندگان کوکائین را با الکل مخلوط می‌کنند تا میزان مصرف کوکائین را افزایش دهند یا اثرات منفی الکل را کاهش دهند، مانند سرگیجه یا مسمومیت شدید. کوکائین همچنین اغلب با هروئین در یک “speedball” ترکیب می‌شود.

مانند سایر سوء مصرف‌های چند دارویی، ترکیب مواد، خطر عوارض جانبی را به طور تصاعدی افزایش می‌دهد و احتمال مصرف بیش از حد را افزایش می‌دهد. اغلب اوقات، اثرات یک ماده، برخی از اثرات ماده دیگر را پنهان می‌کند و تشخیص مصرف بیش از حد را دشوارتر می‌کند.

داروهای محرک

داروهای محرک

مت‌آمفتامین از داروهای محرک

مت‌آمفتامین یکی از داروهای محرک بسیار اعتیادآور است که بیشتر به نام متامفتامین شناخته می‌شود. معمولاً به‌صورت پودر یا کریستال یافت می‌شود و می‌توان آن را در بسیاری از حالت‌ها، از دود کردن دارو گرفته تا تزریق داخل وریدی، استفاده کرد. محبوبیت آن به‌عنوان یک داروی تفریحی به دلیل عجله اولیه سرخوشی است که با آن همراه است. بااین‌حال، زمانی که آن عجله اولیه سپری شود، عموماً احساسات منفی‌تر می‌شوند و احساس خشم و ترس رایج است.

باتوجه‌به کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده، مسائل پزشکی که ممکن است به دلیل استفاده از متامفتامین ایجاد شود عبارت‌اند از:

دمای بدن بسیار بالا می رود که می‌تواند منجر به غش شود، خارش شدید، دندان‌های شکسته و خشکی دهان به دلیل بهداشت نامناسب دندان و تغذیه مرتبط با مصرف دارو  از عوارض استفاده از متامفتامین هستند.

مسائل شناختی

مصرف‌کنندگان متامفتامین به‌راحتی می‌توانند بیش از حد مصرف کنند که می‌تواند منجر به مشکلات جسمی شدید و مرگ شود.

به نظر می‌رسد که مجریان قانون در سال‌های اخیر به دلیل افزایش محبوبیت متامفتامین در حال سرکوب آن هستند. طبق گزارش اداره مبارزه با مواد مخدر (DEA)، تشنج مت‌آمفتامین از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ بیش از دوبرابر شده است.

داروهای محرک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ