از تاثیر آب درمانی بر سلامت بدن چه می دانیم؟

آب مایه حیات است! همه ما این عبارت را می شناسیم. آب برای ادامه زندگی گیاهان، حیوانات و ما انسان ها ضروری است. وجود منابع آبی مهم ترین دلیل تبدیل کره زمین به مکانی مناسب برای پیدایش حیات محسوب می شود. ما از آب استفاده های مختلفی می کنیم. رفع تشنگی، شستشوی بدن، تمیز کردن محیط زندگیمان و حتی تولید برق از جمله کارکردهای آب برای ما هستند. گاهی نیز با کمک آب برخی از بیماری های خود را التیام می بخشیم. به این شیوه از درمان، آب درمانی گفته می شود. در ادامه این مقاله، با چیستی این روش درمان و همچنین تاثیر آب درمانی بر سلامت بدن بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

آب درمانی چیست؟

توانبخشی حرکتی بیماران، از بین بردن دردها و هم چنین محدود کردن برخی از بیماری ها با کمک استخرهای آب گرم را آب درمانی می نامند. نام دیگر این روش درمان، فیزیوتراپی اب است. این شیوه از درمان با ترکیب تکنیک های فیزیوتراپی مبتنی بر آب شکل گرفته است و مهم ترین اثر آن، بهبود عملکرد حرکتی بیماران می باشد. فیزیوتراپی آب شامل تمرین ها و حرکت های اصلاحی در آب است که در کنار پشتیبانی آب از بدن، به مرور زمان می توانند دامنه حرکتی بیماران را افزایش دهند. این شیوه از درمان بسیار آرامش بخش است و پیشرفت بیماران در بازیابی حرکت های فیزیکیشان، بسیار موثر و سریع اتفاق می افتد. آب درمانی همچنین می تواند به ایجاد آرامش و از بین بردن دردهایی با منشا اضطراب و استرس کمک کند. این روش درمان باید حتما تحت نظارت مستمر و دقیق فیزیوتراپیست متخصص انجام شود.

تاثیر آب درمانی بر سلامت بدن: کاهش دردها و گرفتگی های عضلانی

آب گرم بسیار آرامش بخش است و در کنار آن، می تواند دردها و گرفتگی های عضلانی را کاهش دهد. آب گرم با ایجاد آسیب های جزئی و مقطعی در عصب های درد، فرایند پیام رسانی این عصب ها به مغز را مختل می کند. بنابراین، پیام درد عضلات شما به مغز نمی رسد و این امر احساس درد را کاهش می دهد. از سویی دیگر، آب گرم سبب گشاد شدن رگ های خونی می شود. این امر در مناطق دردناک به معنای بهبود روند گردش خود و باز شدن عضلات است. بهبود گردش خون در بدن برای ارتقای عملکرد سیستم خونی و قلب و عروق نیز بسیار اهمیت دارد.

آب گرم و افزایش قدرت عضلانی:

آب درمانی شامل انجام تمریناتی خاص در آب گرم است. این کار می تواند با درگیر کردن عضلات دست و پای شما به تقویت آن ها کمک کند. به این ترتیب دردهایی که ناشی از ضعف عضلانی هستند، در آب درمانی به راحتی از بین رفته و عضلات تقویت می شوند.

تاثیر آب درمانی

تاثیر آب درمانی

آب درمانی می تواند از بار وزنی مفاصل بکاهد:

گاهی اوقات، درد مفاصل ناشی از اضافه وزن است. این در حالی است که بر اساس قوانین فیزیک، آب می تواند از وزن اجسام بکاهد. به عنوان مثال، اگر شما تا سطح کمر در آب قرار بگیرید، وزن شما ۵۱.۴ درصد کاهش پیدا می کند. همچنین شناور شدن در آب عمیق، وزنتان به نصف تقلیل می دهد. این به معنای کاهش بار از روی مفاصل بدن است. بنابراین حتی اگر اضافه وزن دارید و مفاصل شما دردناک هستند، انجام تمرینات ورزشی در آب می توانند با ایجاد دردی کمتر، موثر واقع شوند.

آب درمانی به ایجاد حس تعادل کمک می کند:

برخی از افراد در ایجاد و یا حفظ تعادل خود در حین حرکت ناتوان هستند. این امر دلایل متفاوتی می تواند داشته باشد اما بدون شک بر کیفیت زندگی افراد تاثیرگذار است. انجام ورزش های معمولی برای این افراد بسیار دشوار است، چرا که نبود احساس تعادل، خطر سقوط و آسیب های بیشتر را به همراه دارد. آب درمانی می تواند به ایجاد حس تعادل کمک کند. در آب درمانی، شما برای انجام تمرین های ورزشی پشتیبانی آب را در اختیار دارید. در نتیجه چیزی به اسم خطر سقوط و آسیب های ناشی از آن در آب وجود ندارد. شما می توانید با انجام تمرین های ورزشی در آب، به مرور مهارت حفظ تعادل تان را نیز بهبود ببخشید.

اپلیکیشن مشاوره پزشکی طبیبجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ