ارتباط واکسن کرونا با افسردگی

اگرچه ممکن است علائم اولیه واکسن و یا بیماری کرونای شما برطرف شده باشد، اما امکان این که شما هنوز کاملاً به حالت طبیعی خود باز نگشته باشید وجود دارد. احتمال دارد که شما با سردردهای مداوم، خستگی، عصبی بودن و یا از همه مهمتر افسردگی مواجه شوید که می تواند انجام دادن کارهای روزانه را برای شما دشوار کند. متخصصان و پژوهشگران، در حال بررسی اثرات طولانی مدت بیماری و واکسن COVID-19 بر مغز مثل ارتباط واکسن کرونا با افسردگی هستند.

 در سال گذشته، بیش از نیمی از بازماندگان بیماری کرونا در ایالات متحده ماه ها پس از بهبود علائم بیماری شان، افسردگی های خفیفی را گزارش کردند. همچنین ارتباط واکسن کرونا با افسردگی در بعضی افرادی که از واکسن این بیماری استفاده کرده بودند نیز مشاهده شد.

علاوه بر این افسردگی بیماران کرونایی و ارتباط واکسن کرونا با افسردگی، محققان دریافتند که بسیاری از بازماندگان این بیماری، مواردی از اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)، اضطراب، بی خوابی و علائم وسواس های فکری- عملی (OC) را نیز گزارش کردند. همچنین مطالعات دیگری نیز نشان داد که تجویز داروهای ضد افسردگی، خشونت با شریک صمیمی و افکار خودکشی از زمان شروع همه گیری بیماری کرونا افزایش یافته است.

ارتباط واکسن کرونا با افسردگی

ارتباط واکسن کرونا با افسردگی

در سال گذشته، بیش از نیمی از بازماندگان بیماری کرونا در ایالات متحده، ماه ها پس از بهبودی علائم بیماری شان، افسردگی های خفیفی را گزارش کردند

به نظر می رسد افرادی که مبتلا به COVID-19 هستند و یا از واکسن های کرونا استفاده کرده اند، پس از بهبودی این ویروس و علائم واکسنشان، بیشتر در معرض اختلالات سلامت روانی قرار دارند.

 

چه عواملی باعث به وجود آمدن افسردگی در افراد واکسن زده و بازماندگان COVID-19 می شود؟

کارشناسان اعتقاد دارند که ارتباط واکسن کرونا با افسردگی و همچنین عفونت ناشی از این بیماری که می تواند سلامت روان شما را تحت تأثیر قرار دهد به علت وجود دو عامل است:

 • پاسخ ایمنی بدن شما به خود ویروس
 • استرس روانی عفونت COVID-19

هنگامی که شما به ویروس عامل COVID-19 مبتلا می شوید و یا به وسیله واکسن از ویروس های ضعیف شده، DNA ویروس و… استفاده می کنید، سیستم ایمنی بدن شما سیتوکین ها، شیمیوکین ها و سایر مواردی را که باعث به وجود آمدن التهاب می شوند را تولید می کند. متخصصان توانسته اند نوع خاصی از این سیتوکین ها را به نام سیتوکین T-helper-2 ترشح شده از سلول های بدن فردی که مبتلا به COVID-19 است و یا از واکسن های کرونا استفاده کرده، پیدا کنند. به نظر می رسد که سطوح بالای این سیتوکین ها با افزایش تعداد این ویروس ها ارتباط داشته باشد. متخصصان دریافتند که اگر بدن شما نتواند این سیتوکین ها را به درستی کنترل کند، ممکن است اتفاقات زیر برای شما رخ دهد:

 • التهابات عصبی
 • اختلالات سد خونی-مغزی
 • تهاجم سلولهای ایمنی محیطی به سیستم CNS (عصب مرکزی)
 • اختلال در انتقال پیام های عصبی
 • اختلال عملکرد محور هیپوتالاموس-هیپوفیز (HPA)
 • فعال سازی میکروگلیا و القای ایندولامین ۲،۳-دی اکسیژناز (IDO)

که همه ی این اتفاقات می توانند توضیح دهنده ارتباط واکسن کرونا با افسردگی افراد باشد. همچنین این موضوع نشان می دهد که اثرات این ویروس می تواند حتی پس از بهبودی فرد نیز باعث به وجود آمدن علائم افسردگی شود.

اثرات ویروس کرونا می تواند حتی پس از بهبودی فرد نیز باعث به وجود آمدن علائم افسردگی شود

عوامل روانشناختی دیگری نیز وجود دارد که می تواند باعث شود بازماندگان COVID-19 به افسردگی های شدید و یا خفیفی دچار شوند. بر اثر تحقیقاتی که انجام شد نشان داده شد، افرادی که مبتلا به بیماری کرونا بودند و مجبور نبودند برای بهبودشان در بیمارستان بمانند، سطح بالاتری از اضطراب و اختلالات خواب را نشان دادند و همچنین کسانی که در بیمارستان می ماندند به سطوح بالاتری از PTSD، افسردگی ، اضطراب و علائم OC دچار بودند.

ارتباط واکسن کرونا با افسردگی

ارتباط واکسن کرونا با افسردگی

مطالعات نشان می دهد که این شرایط به وجود آمده در بیماران، ناشی از استرس های روحی و روانی ای از جمله موارد زیر است:

 • انزوای اجتماعی
 • تأثیر روانی یک بیماری شدید و کشنده
 • نگرانی در مورد آلوده کردن افراد دیگر
 • خطرات مربوط به عفونت

همچنین در این مطالعات، محققان دریافتند که افرادی که دارای بیماری های روانی زمینه ای بوده اند، پس از شروع بیماری کرونا در آن ها با مشکلات روانی شدیدتری روبرو شدند. این افراد در حالی که به این ویروس آلوده بودند و در بیمارستان بستری بودند از انزوای اجتماعی و احساس تنهایی بالاتری نسبت به بقیه رنج می بردند، زیرا توانایی ارتباط با انسان های دیگر را نداشتند. علاوه بر این، افراد جوانتری که به این بیماری مبتلا بودند نیز سطوح بالاتری از اختلالات مربوط به خواب و افسردگی را نشان دادند.

افرادی که پیش از ابتلا به کرونا از اختلالات روانی رنج می بردند پس از بستری شدن در بیمارستان عوارض افسردگی در آن ها شدیدتر می شود

اما متخصصان هنوز در حال انجام تحقیقات بیشتری در مورد ارتباط بین بازماندگان کرونا و نشانگرهای زیستی التهاب، اختلالات خلقی و علائم بیماری های روانی و ارتباط واکسن کرونا با افسردگی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ