مقدمه

تقریباً هر شکل و نوعی از ورزش کردن، از ورزش های هوازی گرفته تا یوگا، می تواند به عنوان یک روش کاهش دهنده استرس و اضطراب و راهی برای رسیدن به آرامش روان عمل کند. فعال بودن بدن می تواند هورمون اندورفین شما را به مقدار زیادی افزایش دهد و شما را از نگرانی ها، استرس ها و مشکلات روزانه دور کند.

اگر شما ورزشکار نیستید و یا حتی اگر از تناسب اندام مناسبی برخوردار نیستید، نگران نباشید، هرکسی می تواند از ورزش کردن به عنوان روشی برای رسیدن به آرامش روان و دوری از استرس و اضطراب استفاده کند. ما در ادامه ی این مقاله به بررسی ارتباط بین ورزش و کاهش استرس و رسیدن به آرامش روان، و اینکه برای قرار دادن فعالیت بدنی و ورزش کردن در برنامه ی خود چه نکات ضروری ای را باید رعایت کنید، می پردازیم.

 

فعال بودن بدن می تواند هورمون اندورفین در بدن شما را به مقدار زیادی افزایش دهد و شما را از نگرانی ها، استرس ها و مشکلات روزانه دور کند

 

ورزش کردن چگونه می تواند برای رسیدن به آرامش روان کارآمد باشد؟

ورزش کردن، می تواند سلامت کلی و وجود احساس خوب در شما را به طرز شگفت آوری بهبود بخشد. اما چطور این کار را انجام می دهد؟ ورزش و فعالیت بدنی، می تواند

 

  • باعث ترشح و فعال شدن هورمون اندورفین در بدن شما شود

فعالیت بدنی و ورزش کردن، می تواند به افزایش تولید و ترشح انتقال دهنده ی عصبی (هورمون) مربوط به احساس خوب مغز، به نام اندورفین، کمک کند. در واقع می توان گفت هر گونه فعالیت هوازی، مثل یک بازی هیجان انگیز بدمینتون، تنیس و یا پیاده روی در طبیعت، می تواند باعث به وجود آمدن این حس خوب شود.

 

  • اثرات منفی استرس را کاهش دهد

ورزش کردن می تواند، با تقلید از اثرات مربوط به وجود استرس، مانند واکنش استرسی بدن به پرواز و یا انجام مبارزه، کاهش استرس و اضطراب را برای بدن شما فراهم کند و همچنین به بدن شما و سیستم های مربوط به آن کمک می کند تا از این طریق با اثرات مربوط به استرس کنار بیایند. این موضوع می تواند با کمک به محافظت از بدن شما در برابر اثرات مضر اضطراب و استرس، منجر به وجود آمدن اثرات مثبت در بدن شما شود (از جمله تاثیراتی بر روی سیستم قلبی عروقی، گوارشی و ایمنی شما).

ورزش کردن

ورزش کردن

ورزش کردن، اثرات مخرب ناشی از اضطراب و استرس را کاهش می دهد

 

  • نوعی مدیتیشن در حال حرکت است

پس از انجام یک بازی فوتبال با دوستانتان، انجام یک پیاده روی طولانی، دویدن، و یا شنا در استخر، ممکن است اغلب متوجه شده باشید که ناراحتی های روز را فراموش کرده اید و فقط روی آن ورزش و حرکات بدن خود تمرکز کرده اید.

همانطور که شما می توانید به طور منظم تنش های روزانه خود را از طریق فعالیت بدنی، حرکت و ورزش از بین ببرید، ممکن است توجه کرده باشید که این تمرکز داشتن روی انجام یک کار واحد و انرژی و خوشحالی حاصل از آن، می تواند به شما کمک کند که در انجام هر کاری آرام، حواس جمع و متمرکز بمانید.

 

  • خلق و خو و اعتماد به نفس شما را بهبود بخشد

ورزش و انجام فعالیت بدنی به صورت منظم، می تواند باعث افزایش حس اعتماد به نفس، بهبود خلق و خو و همچنین رسیدن به حس آرامش شود و می تواند به شما کمک کند علائم افسردگی، اضطراب و استرس را به مقدار قابل توجهی کاهش دهید. ورزش کردن همچنین می تواند کیفیت خواب شما را بهبود بخشد، که داشتن یک خواب خوب اغلب وجود استرس، افسردگی و اضطراب را در بدن شما مختل می کند.

 

ورزش، خلق و خو و اعتماد به نفس شما را بهبود می بخشد

 

همه ی این فواید ورزش می توانند سطح استرس شما را کاهش دهند و به شما احساس خوشحال بودن، فرمانروایی بر بدن و آرامش داشتن بدهند.

ورزش کردن

ورزش کردن

نکاتی که باید برای قرار دادن ورزش و فعالیت بدنی در برنامه های خود رعایت کنید

 

برای اکثر بزرگسالانی که بدنی سالم دارند، وزارت بهداشت و خدمات انسانی، حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت هوازی متوسط و یا ۷۵ دقیقه فعالیت هوازی شدید و یا ترکیبی از هر دو را در طول هفته توصیه می کند.

یک برنامه ی ورزشی موفق و کارآمد با چند نکته ی ساده شروع می شود.

 

  • با پزشک خود مشورت کنید

اگر ورزشکار نیستید، مدتی است که ورزش نکرده اید و یا از مشکلات مربوط به سلامتی رنج می برید، باید قبل از شروع به ورزش کردن با پزشک خود صحبت کنید.

  • در ورزش کردن سطح سختی فعالیت را به تدریج افزایش دهید

هیجانی عمل کردن در هر کاری می تواند منجر به زیاده روی در انجام آن کار و احتمالاً به وجود آمدن مشکل و آسیب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ