آیا واقعیت مجازی می تواند ترس از تاریکی را درمان کند؟

نیکتوفوبیا یا ترس از تاریکی به نوعی استرس و ترس فلج کننده از تاریکی و شب دلالت دارد و افراد زیادی از این اختلال اضطرابی در دنیا رنج می برند. این ترس می تواند سبب بروز اضطراب های شدید و حتی افسردگی شود و زندگی افراد را به طور کلی مختل سازد. خوشبختانه مانند اکثر عارضه های روحی و اختلال های اضطرابی، راه حل هایی نیز برای درمان و یا کاهش شدت این ترس وجود دارد. در ادامه این مقاله علل به وجود آورنده نیکتوفوبیا و همچنین میزان موفقیت واقعیت مجازی در درمان این عارضه را بررسی خواهیم کرد.

 

ترس از تاریکی چیست و چرا به وجود می آید؟

ترس از تاریکی، همانطور که از نامش پیداست، به معنای احساس ترس، اضطراب و استرس شدید به واسطه قرار گرفتن در یک اتاق یا محیط تاریک می باشد. این امر در میان کودکان بسیار رایج است. تحقیقات نشان داده اند که تقریبا ۴۵ درصد از کودکان نوعی ترس شدید و غیر معمول نسبت به تاریکی را تجربه می کنند. کودکان بین ۶ الی ۱۲ سال بیشتر به این ترس دچار هستند. به مرور زمان و درک بهتر تاریکی، این ترس در بسیاری از کودکان از بین می رود. با این حال، عده ای این فوبیا را تا نوجوانی و حتی جوانی با خود حمل می کنند.

ترس از تاریکی می تواند به تدریج ایجاد شده و تکامل پیدا کند. شما ممکن است به صورت اکتسابی، این ترس را در خود پرورش دهید. ممکن است این ترس را از والدین و یا دوستان خود یاد گرفته و به مرور آن را پرورش داده باشید. تاریکی در بسیاری از فرهنگ ها، واقعیت ترسناکی تلقی می شود. در بسیاری از فیلم های ترسناک نیز شب و تاریکی به عنوان موقعیت های ترسناک معرفی می شوند. بدیهی است که در چنین شرایطی، افراد حتی به صورت ناخودآگاه ترس از تاریکی و شب را در خود پرورش دهند. فقدان امنیت و اعتماد به نفس، تنهایی، ترس از خطرات پنهان در تاریکی و موارد مشابه دیگر نیز می توانند زمینه ساز پیدایش این ترس شوند. برخی از محققان نیز معتقد هستند که این شکل از فوبیا به اضطراب جدایی از یک دلبستگی در افراد می تواند مرتبط باشد.

ترس از تاریکی

نیکتوفوبیا چه علائمی دارد؟

افرادی که به ترس از تاریکی دچار هستند، به هنگام مواجه با شرایط تحریک کننده فوبیا، علائمی همچون تپش قلب، اضطراب شدید، لرز، عرق کردن و سرگیجه را تجربه خواهند کرد. افرادی که به نیکتوفوبیا دچار هستند معمولا در طول شب و یا با قرار گرفتن در یک محیط تاریک، علائم ترس را از خود بروز می دهند. این افراد گاهی حتی با پیش بینی قرار گرفتن در یک محیط تاریک، علایم فوبیا را تجربه می کنند. بدیهی است که علایم فوبیا از فردی به فرد دیگر و با توجه به شدت فوبیا، متفاوت هستند. اگر هر یک از حالت های زیر را تجربه می کنید، به احتمال زیاد به این ترس دچار شده اید و بهتر است به درمانگر مراجعه کنید:

  • اگر با قرار گرفتن در تاریکی عصبی می شوید

  • اگر نسبت به بیرون رفتن از خانه در طول شب بی میل هستید (مثلا برای پیاده روی و یا انجام کارهای ضروری)
  • اگر احساس می کنید که از اتاق یا محیط تاریک باید فرار کنید.
  • اگر نمی توانید بدون وجود نور در اتاق راحت بخوابید.
  • اگر با رفتن به جاهای تاریک، مانند غارها و یا سینما احساس ترس و اضطراب دارید.

ترس از تاریکی

آیا می توان ترس از تاریکی را درمان کرد؟

خوشبختانه راه های مختلفی برای درمان این ترس وجود دارد و شاید یکی از کارآمدترین شیوه های درمانی، استفاده از واقعیت مجازی باشد. در این روش درمانگر از یک بازی کامپیوتری، که در واقع شبیه سازی دنیا واقعیت است، استفاده می کند. هدف این بازی، کسب امتیازات بیشتر با بازدید از اتاق های مختلف یک خانه ناشناخته و صرف کردن زمان طولانی در این اتاق ها است. افرادی که به این ترس دچار هستند، هرچه بیشتر در اتاق های تاریک این خانه دوام بیاورند، امتیاز بیشتری کسب می کنند. همچنین اتاق های مختلف این خانه درجه سختی متفاوتی دارند و شدت نور در آن ها تغییر می کند. مرحله آخر این بازی، رفتن به اتاقی تاریک و دراز کشیدن در تاریکی مطلق این اتاق به مدت دو دقیقه است.

در خلال این بازی فرد با کمک هدست های مخصوص خود را در موقعیت احساس می کند و می تواند در خصوص احساساتش با درمانگر صحبت می کند و به مرور زمان، با راهنمایی های درمانگر، درک او از تاریکی و ترسش تعدیل می شود. بدین ترتیب، پس از درمان با کمک واقعیت مجازی، فرد می تواند به تاریکی عادت کرده و علایم فوبیای خود را تا حد مطلوبی کنترل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ