آیا ترک اعتیاد آسان است؟

همه ما با اثرات سو مصرف بیش از حد مواد مخدر، الکل و سایر شکل های اعتیاد آشنا هستیم. اعتیاد محرک های مختلفی دارد و ممکن است افراد یک جامعه، در سنین مختلف و به دلایل متفاوتی، به اعتیاد دچار شوند. علت این عارضه هرچه که باشد، رهایی از آن امکان پذیر است. ترک اعتیاد برای خود فرد درگیر این بیماری، سخت، دشوار و دور از ذهن به نظر می رسد اما حمایت اعضای خانواده، دوستان و کمک های حرفه ای، می توانند این مسیر سخت و طولانی را هموار سازند. چگونه می تواند اعتیاد را ترک کرد؟ ما در این مقاله به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

چرا به اعتیاد دچار شده ایم؟

برای ترک اعتیاد، در قدم اول، باید علت به وجود آمدن آن را درک کنیم. اعتیاد یک عادت بد است که به مرور زمان به بدن و روح و روان ما آسیب می زند. این عادت بد، در اثر یک محرک به وجود آمده است. عده ای به خاطر استرس و فشار روانی در دام اعتیاد می افتند. عده ای دیگر به خاطر قرار گرفتن در جمع های خانوادگی و دوستان وسوسه می شوند. عده ای نیز به خاطر افسردگی به اعتیاد دچار می گردند. علت این عادت بد هر چه که باشد، باید شناسایی شود تا عادت های بد و مخربی که در جواب به این محرک شکل گرفته اند، با عادت های مثبت و کافی جایگزین گردند.

به عنوان مثال، اگر اعتیاد شما ناشی از استرس و فشار روانی شدید است، می توانید عادت بد مصرف مواد یا الکل را با عادت های سالمی مانند ورزش کردن، مدیتیشن و تکنیک های مدیریت استرس، جایگزین کنید. اگر اعتیاد شما شما ناشی از اثرات محیطی و همنشینی با دوستانی خاص است، تغییر حلقه دوستان یا اجتناب از شرکت در محیط های محرک می تواند به ترک اعتیاد کمک کند.

ترک اعتیاد

ترک اعتیاد

برای ترک اعتیاد آماده شوید:

پس از آنکه به کمک مشاوران، مشکلات زمینه ای و همچنین علل به وجود آمدن عادات بد خود را شناسایی کردید، می توانید برای ترک اعتیاد آماده شوید:

  • دلایل و علل به وجود آمدن اعتیاد را به خود یادآوری کنید. در کنارش، اقدامات گذشته خود برای این کار را مرور کنید و نقاط قوت و ضعف آن ها را شناسایی کنید. شما نمی خواهید یک اشتباه را دوبار تکرار کنید. بهتر است برای انجام این کار، از مشاوران و تیم درمانی کمک بگیرید.
  • هدف نهایی خود، یعنی ترک اعتیاد را، به مجموعه ای از اهداف کوچک تر، کوتاه مدت و قابل دسترس تبدیل کنید. به عنوان مثال، یک روز خاص را برای ترک اعتیاد انتخاب کنید و یا مصرف مواد مخدر را کاهش دهید. دستیابی به اهداف کوچک، انگیزه کافی برای ادامه مسیر را برایتان فراهم می کند.
  • تمام افکار، افراد، اشیا و مواردی که یادآور اعتیاد هستند و یا می توانند شما را وسوسه کنند را از محیط اطراف خود دور کنید. این می تواند شامل دوری از دوستان و افرادی خاص، دوری از شرایطی خاص و یا حتی دوری از محل کارتان باشد.
  • سعی کنید دوستان و اعضای خانواده خود را در جریان پیشرفت خود در زمینه این موضوع و همچنین اهداف بلند مدت و کوتاه مدت خود قرار دهید. آن ها می توانند شما را به ادامه مسیر ترغیب کنند و یا زمانی که دلسرد هستید، از بازگشت شما به اعتیاد جلوگیری به عمل آورند.

برای ترک اعتیاد کمک بخواهید!

ترک اعتیاد یا هر عادت مخرب دیگری، بدون یاری و کمک اطرافیان امکان پذیر نیست. تصمیم خود مبنی بر این موضوع را با خانواده و دوستان خود در میان بگذارید. یک حلقه اجتماعی قابل اعتماد و امن از عزیزان و دوستان خود شکل دهید تا در این مسیر به شما کمک کنند. برای ترک اعتیاد کمک حرفه ای بخواهید. مشاوره، روان درمانی و همچنین نظارت پزشک برای جلوگیری از بروز مشکلات جسمانی جدی، باید در فرایند ترک مورد توجه قرار گیرند. شما می توانید برای این کار از یک مرکز درمانی، تیم درمانی، خدمات ترک اعتیاد و مشاوران فعال در حوزه سلامت روان کمک بگیرید. فراموش نکنید که هیچ درمان واحدی برای ترک اعتیاد وجود ندارد و افراد ممکن است از استراتژی های درمانی متفاوتی بهره مند شوند. صبوری، استقامت و متمرکز بودن بر روی هدف، می توانند به شما در طی کردن این مسیر کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button
× پشتیبانی در واتساپ